Utazási költségtérítés adómentesen


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A közlekedési költségek személyi jövedelemadó szerinti adózásával, illetve a különböző elszámolási lehetőségekkel foglalkozik az Adó szaklap 2007/10. számában megjelent cikk, amelyből a munkába járás címén felmerült kiadások megtérítésével kapcsolatos a szabályokat emeltük ki.

A munkáltató a 78/1993. (V. 12.) kormányrendelet értelmében köteles a dolgozó munkába járásával kapcsolatos költségét megtéríteni akkor, ha annak lakóhelye a munkahelytől eltérő településen található. A jogszabály ebből következően kizárólag a közigazgatási határon kívüli napi beutazást, illetve a hétvégi hazautazást tekinti munkába járásnak. Az szja törvény rendelkezései szerint a jövedelemszámítás során nem kell figyelembe venni azt a bevételt, amelyet a munkáltató a fenti kormányrendelet alapján fizet ki az utazási jegy, illetve a bérlet ellenében. A bevételnek nem számító költségtérítés összege a bérlet, jegy árát nem haladhatja meg. Nem keletkezik adóköteles jövedelme a magánszemélynek akkor sem, ha a munkába járáshoz szükséges bérletet, jegyet a munkáltató vásárolja meg (a számla a munkáltató nevére szól).

Chipkártyás lehetőség

Vannak olyan közlekedési társaságok, amelyek a technikai lehetőségeket kihasználva chip-kártyás rendszert vezettek be. Ennek lényege, hogy nem kell bérletet vásárolni, mivel az utas a chip-kártyát időszakonként feltöltheti. A cikkíró álláspontja szerint az új rendszer megfelel a jogszabályi feltételeknek, így nincs akadálya a költségtérítés kifizetésének akkor, ha a dolgozó a közlekedési vállalattal olyan szerződést köt, amelyben szerepel minden olyan adat (név, lakcím, útvonal, ahol a kártya használható), amely szükséges ahhoz, hogy a magánszemély utazása megfeleljen a kormányrendelet szerinti munkába járásnak. A szerződés megőrzése mellett a kártya feltöltésére fordított összegről a munkáltató nevére szóló számla alapján kerülhet sor a költség megtérítésére, amelyet ugyancsak nem kell a jövedelemszámítás során figyelembe venni.

Bejárás gépjárművel

Lehetőség van a gépjárművel történő munkába járásra is akkor, ha

  • a lakó- és a munkahely között nincs megfelelő tömegközlekedési eszköz, vagy
  • a munkarend miatt a tömegközlekedési eszköz nem, vagy csak hosszú várakozással vehető igénybe, illetve
  • a dolgozó mozgáskorlátozott.

Mozgáskorlátozottság esetén lehetőség van a gépjárművel történő munkába járásra a közigazgatási határon belül is. Annak eldöntése, hogy a tömegközlekedés mikor nem alkalmas a munkába járásra, a munkáltató felelőssége.

A munkáltató által kifizetett, legfeljebb a munkahely és a lakás közötti oda-vissza távolságra jutó, kilométerenkénti 9 forintos összeg a munkában töltött napokra olyan bevételnek számít, amelyet a jövedelemszámítás során nem kell figyelembe venni. A 9 forintos szabály alkalmazható akkor is, ha az a dolgozó szempontjából kedvezőbb, feltéve, hogy a munkába járás egyebekben a kormányrendeletnek megfelel. A kilométerenkénti 9 forintot meghaladó összeg ellenben munkaviszonyból származó jövedelemnek minősül és így adófizetési kötelezettséget von maga után. Az előzőekből az is kitűnik, hogy a közigazgatási határon belül történő munkába járásra tekintettel kifizetett összeg teljes egészében munkaviszonyból származó jövedelemnek tekintendő.

Helyi bérlet juttatása

A munkáltatónak lehetősége van arra, hogy ingyenesen vagy kedvezményesen helyi utazási bérletet jutasson a dolgozójának. A bérletjuttatás adómentes természetbeni juttatásnak minősül. Az adómentességnek más törvényi feltétele nincs. Fontos azonban figyelni arra, hogy az adómentes jogcímen juttatott helyi bérlet értékét a munkáltatónak számításba kell vennie az szja törvény 71. §-ában meghatározott adóköteles béren kívüli juttatások során.

Dr. Andrási Jánosné cikkét, amely a saját gépjármű hivatali használatára, az egyéni vállalkozókra, a kiküldetésre, az üzemanya-megtakarításra, a személyszállítási szolgáltatásra és a cégautó használatára tekintettel keletkezett jövedelemre irányadó szabályokat is ismerteti, az Adó szaklap 2007/9. számában olvashatják.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Akkor is tud róla a NAV, ha külföldről származik a bevétel

Sokan azt hiszik, hogy a tőkepiaci ügyletekből és kriptovalutákból származó jövedelem, különösen, ha külföldről származik, könnyen elrejthető az adóhatóság elől. Érdemes azonban tudni, hogy a külföldi bankoknál és befektetési szolgáltatóknál vezetett értékpapírszámláról és pénzforgalmi számláról több mint 100 országból kap a NAV tájékoztatást információcsere keretében. Szintén érdemes mérlegelni, hogy az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből, és kriptovalutából jövedelmet szerzők a NAV ellenőrzések célkeresztjében vannak a NAV 2024-es ellenőrzési terve szerint – foglalja össze a Niveus Consulting Group.

2024. május 15.

Speciális szakkérdések adóeljárásnál

Az adóigazgatási eljárásról szóló törvény szerint szakvéleményt kell kérni, ha az ügyben jelentős tény vagy egyéb körülmény megállapításához különleges szakértelem szükséges. Ismertetjük a szabályozást és bemutatunk egy érdekes példát a transzferárazás világából.