Vámosi-Nagy: vért fognak izzadni az adóhatóságnál


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Adó- helyett járulékcsökkentéssel segíthetné hatékonyan a kormány a munkahelyteremtést, mert az egykulcsos szja erre nem alkalmas – állítja Vámosi-Nagy Szabolcs adószakértő. Az adóhatóság egykori elnökhelyettese behajthatónak mondja a 40 milliárd forint áfát, de ezért szerinte meg fognak szenvedni a dolgozók.

Az szja két táborra szakította a közgazdászszakmát, s egyre hangosabbak azok, akik az egykulcsos adórendszer megszüntetését szorgalmazzák. Kikkel ért egyet?

A progresszív, arányos jövedelemadónak voltam és vagyok a híve, annál alacsonyabb szintű progresszióval, mint ami a korábbi években volt jellemző. Az egykulcsos rendszerről folyó vitában az egyik legerősebb érvnek számít, hogy pénzforgalomban irdatlan összeg, 500 milliárd forint esett ki általa a büdzséből. Csakhogy létezik olyan többkulcsos adótábla is, ami szintén „hozza” ezt az eredményt.

Most arról van szó, hogy a kormány által várt növekedési hatás nem jelentkezik. Arról érdemes szakmai vitát folytatni, hogy az adóváltozás eloszlása a fogyasztás szempontjából mennyire volt szerencsés. Véleményem szerint nem volt az. Ahogy a Rogán-bizottság is megállapította, túl sok adózónak csökkent a nettó jövedelme az alsóbb bérkategóriákban. A jómódúak pedig nem fognak csak azért kétszer vacsorázni, mert náluk viszont bőven maradt pénz. Amit ebből fogyasztásra költenek, az is inkább külföldi termékre megy el. Rosszabb esetben vásárolni is a határon túlra mennek.

Hiú ábránd volt, hogy az adón megspórolt jövedelem majd megjelenik a gazdaságban, munkahelyeket teremtve, tőkeemelést fedezve?

Tévhit, hogy az adóintézkedések munkahelyeket teremtenek: ha a cégnek nincs megrendelése, minek hozzon létre új álláshelyeket? A munkáltatónak abból származhatott előnye, hogy akinek az adóváltozásmiatt nőtt a nettó jövedelme, nem állt elő béremelési követeléssel.

Már azt is eredménynek tartom, ha a válság idején egyáltalán sikerül megőrizni a munkahelyet. Ebben viszont sokkal nagyobb segítség lehetett volna a munkáltatói tb-járulék csökkentése, mondjuk 20 százalékra. Az ugyanis rögtön a bevezetést követő hónapban apasztja a vállalkozások költségeit.

Abban sem hiszek, hogy a gazdaság fehéredését tudja szolgálni az egykulcsos adó. A teljes bérköltségben ugyanis a járulék a meghatározó tétel.

A járulékokra szükség van a társadalombiztosítás finanszírozhatósága miatt, abból – állítja a kormány – nem engedhetett.

Értem ezt az érvet, de a kasszák így is kiegészítésre szorulnak az adóból. Ha járulékból akarjuk fedezni az alapok kiadásait, akkor emelni kell a mértéken. Ehelyett az adóból tömjük be a lyukakat, de akkor lényegében mindegy, mennyit fordítunk a költségvetésből erre. Vagyis a kormány magyarázatát nem érzem kielégítőnek.

Mit kellene, mit lehetne tennie a kormánynak jövőre, hol szükséges belenyúlni az szja-ba?

Biztos vagyok benne, hogy az egykulcsos adóról nem fognak lemondani, ez súlyos presztízsveszteség lenne. Ha feltétlenül az szja-bevételekkel akarjuk kitölteni a költségvetés hézagjait, akkor a szuperbruttó felezését halasztanám el, ami több mint 200 milliárd forinttal javítaná az egyenleget. Alapvetően nem vagyok a szuperbruttó barátja, de kényszerhelyzetben, amilyen a mostani, újra kellene gondolni a kivezetését. Az adójóváírásnál pedig arra ügyelnék, hogy az szja-változások összességében biztosítsanak valamennyi nominális jövedelemnövekedést. Afelől azonban nem vagyok meggyőződve, hogy az adóknál lehet csak megtalálni a pótlólagos forrásokat, a kiadási oldalon is jó lenne körbenéznie a kormánynak.

A teljes interjú a nol.hu-n olvasható.

Forrás: nol.hu


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Enyhe zsugorodás júniusban: 50 pont alá esett a júniusi BMI

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júniusi értéke: 49,4. Júniusban a válaszadók az előző hónaphoz képest mérsékelt visszaesésről számoltak be. Az elmúlt időszak mérsékelt bővülését követően ebben a hónapban fordulat következett be a feldolgozóiparban, a BMI index 50,0 pont alatt áll – közölte hétfőn a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

2024. július 1.

Árfolyam az áfában (XXIV. rész)

A cikksorozat záró része az IOSS rendszer árfolyamkérdéseivel kapcsolatos példákat mutat be, valamint kitér arra, hogy milyen árfolyamra vonatkozó előírások irányadóak, ha az ügyletről nem számla, hanem nyugta készül.

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.