Világszerte folytatódnak az adórendszerek reformjai


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A világ országai szabályozási irányelvek széles skáláját alkalmazzák azon cél megvalósításáért, hogy egyensúlyt teremtsenek az adóbevételeik emelése és növekedésük elősegítése között – ez derül ki a Világbank és a PwC új, közös felméréséből.


Idén 14 gazdaságban növekedtek jelentősen a vállalatok adózási kötelezettségei vagy a befizetett adó összege, míg 14 másik ország csökkentette ezek mértékét. Ezzel összhangban a legtöbb régióban megfigyelhető, hogy a vállalatok adókötelezettségeinek csökkenési üteme tovább mérséklődött.

A tanulmányból megtudhatjuk, hogy a 9 év alatt, mióta a kutatás elindult, a társasági adók következetesen csökkentek, míg a vállalatok munkabérterhei, amik ma adókötelezettségeik legnagyobb részét képezik, jóval kiszámíthatóbbá és stabilabbá váltak.

A “Paying Taxes 2014” kiadvány szerint a 2012 júniusától 2013 júniusáig tartó periódusban 32 gazdaság tett további lépéseket az adófizetés megkönnyítésének érdekében. A legfrissebb, 189 ország adózási rendszerét vizsgáló tanulmányból kiderül, hogy az előző két évhez hasonlóan a leggyakoribb adózási reformnak most is  az online adózási rendszerek bevezetése vagy azok fejlesztése számított. A befizetések száma valamint az adózási kötelezettségek teljesítésére szánt órák száma 2012-ben bár lassuló ütemben, de tovább csökkent.

Az adóhatóságok világszerte törekednek a fizetési rendszerek korszerűsítésére, modernizálására.  Jelenleg 76 ország adófizetőinek van lehetősége adóbevallásaikat elektronikus formában kitölteni, és így virtuálisan benyújtani, akármerre is legyenek a világon.

A közösségi szolgáltatások minőségének emeléséhez használt legújabb technológiák fokozzák a transzparenciát, sok adóhatóság számára pedig lehetővé teszik az adóalap kiszélesítését, amely makroökonómiai szempontból igen előnyös fejlesztés  – mondta Augusto Lopez Claros, a Világbank-csoport, globális indikátorok és elemzések részlegének elnöke.

A 2014-es jelentés szerint egy közepes méretű vállalat átlagosan nyereségének 43,1 százalékát adózza le, teszi mindezt 26,7 befizetés során, ezen fizetési kötelezettségek teljesítésére pedig összesen 268 órát áldoz egy évben.

Az adórendszer reformja alapvető, ez a tanulmány pedig bebizonyítja, hogy nem csak a társasági adó fontos. Emellett az is eldöntendő kérdés, hogy kit, hogyan és milyen mértékben szükséges adóztatni – mondta Andrew Packman, a PwC Tax Transparency and Total Tax Contribution csoportjának  vezetője.

A nemzetközi adózási környezet trendjei – a vállalatok globalizációja, az országok között zajló, az adóbevételek növeléséért folyó fokozódó verseny, az olyan vállalati immateriális javak növekvő aránya, mint a márkanév, szoftverek, know-how – megkövetelik a világ adórendszereinek naprakész állapotát, hogy a mai elvárásoknak megfeleljenek – tette hozzá

A Paying Taxes 2014 című tanulmány vizsgálja az összes kötelező adót és járulékot, amelyeket a közepes méretű vállalkozásoknak évente fizetniük kell. A vizsgálat tárgyát képezi a társasági és különadó, TB-járulék, a munkáltatói adóterhek, a helyi adók, a vagyonátruházási illeték, az osztalékadó, a tőkenyereség adó, a pénzügyi tranzakciós illeték, a környezetvédelmi termékdíj, a gépjármű- és útadók, valamint az egyéb kisebb adók és járulékok.

A Paying Taxes – című tanulmányról további információkat ezen az oldalon találhat. 


Kapcsolódó cikkek

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.