Ásványolaj szövetség: 15,7 százalékkal csökkent az üzemanyagfogyasztás tavaly


Tavaly 11,1 százalékkal kevesebb motorbenzin és 18,4 százalékkal kevesebb gázolaj fogyott Magyarországon, mint 2022-ben, az üzemanyagfogyasztás átlagosan 15,7 százalékkal csökkent – tette közzé honlapján a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) hétfőn.

A teljes fogyasztás 3916 millió liter volt tavaly; 1537 millió liter motorbenzint és 2379 millió liter dízel üzemanyagot tankoltak a járművekbe a MÁSZ-tagvállalatok összesített adatai alapján.

Az üzemanyagokon belül a prémium motorbenzinből 245,5 millió liter fogyott 2023-ban, 35,2 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A 95-ös motorbenzinből 1291,5 millió litert tankoltak az autósok, 16,5 százalékkal kevesebbet, mint 2022-ben.

A prémium dízel fogyasztása 175,2 millió liter volt tavaly, ami 1,8 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest. A nem prémium gázolaj eladása 2203,8 millió liter volt, ez 19,6 százalékos visszaesés a 2022-es adatokhoz képest.

Az ásványolaj szövetség tájékoztatása szerint benzinből a teljes hazai értékesített mennyiség átlagosan mintegy 75 százalékát adják el a tagvállalatai, a gázolajnál a MÁSZ-tagvállalatok kiskereskedelmi forgalma a teljes hazai értékesítés mintegy 60 százaléka. A MÁSZ-tagvállalatok 2023 végén 1051 töltőállomást üzemeltettek.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 23.

DLA Piper: átalakulóban a hazai energiapiac

Magyarország energiaimport-kitettsége 85 százalék feletti, de ez az arány a klímasemlegesség felé tett lépésekkel csökkenthető. A kilátások pozitívak: gáztárolóink jelenlegi töltöttségi szintje a régióban az egyik legmagasabb, naperőművi kapacitásunk mintegy 6 ezer MW, illetve a lakossági villamosenergia-fogyasztás is csökkenő tendenciát mutat. A DLA Piper Hungary szakértői sorra vették azokat a tényezőket, melyek az energiaszektor átalakulására a legnagyobb hatással bírnak.

2024. május 23.

EY: Új EU-s szabályozás mutatja, mi a kibervédelem minimuma

Hatalmas károkat okoz a kiberbűnözés a pénzügyi szektorban, amire az Európai Unió választ kíván adnia az úgynevezett DORA rendelettel. A már jövőre élesben működő kiberszabályozás segít felkészíteni az európai, köztük a hazai pénzügyi szervezeteket az online támadások kivédésére – hívja fel a figyelmet az EY. A vállalatoknak jól felfogott érdeke, hogy megfeleljenek a DORA által nyújtott minimális elvárásoknak, de érdemes egy jóval komplexebb, személyre szabott megközelítés alkalmazni, hogy mindenképp elkerüljék a komoly anyagi és reputációs kárral járó biztonsági incidenseket.