Bezártak a kis patikák, nő a beszállítói tartozás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A gyógyszertárak működésének megőrzését, a tulajdonosi jogok szabályozását és a patikaalapításban az állami jogkör fenntartását sürgeti a Magyar Gyógyszerész Kamara.

A gyógyszertárak működésének megőrzését, a tulajdonosi jogok szabályozását és a patikaalapításban az állami jogkör fenntartását sürgeti a Magyar Gyógyszerész Kamara – áll a lapunk birtokában lévő dokumentumban. Javaslatait a szervezet ma terjeszti a parlament egészségügyi bizottsága elé.

A gyógyszertár-alapítás liberalizációját lehetővé tévő jogszabály hatására az elmúlt két évben 400 új patika alakult (ma 2040 működik). A múlt év októberi felmérés szerint 243 patikát külföldi vállalkozások működtettek, s terjed a versenyt kizáró és a szakmaiságot sértő gyógyszergyári-nagykereskedői-gyógyszertári összefonódás.
Miközben bővült a gyógyszertárak száma, az teljes árréstömeg a 2006. évi 75 milliárd forintról 69-re mérséklődött. Következmény: kétszeresére nőtt az ágazat nagykereskedőkkel szembeni határidőn túli tartozása, 46 patika megszűnt.

A generikus programban (olcsóbb hatóanyagú medicinák felajánlása) komoly feladata lehetne a gyógyszerésznek. Ám ma már egyik-másik hatóanyagból akár húszféle egyenértékűnek nyilvánított készítmény is forgalomban van. Ha a gyógyszerész ezek mindegyikét készletezi, nő a vesztesége, amelynek összege 2007-ben közel kétmilliárd forint volt. Egyébként a patikus anyagilag ellenérdekelt a helyettesítésben, ugyanis az olcsóbb gyógyszer kisebb árréstömeget jelent. Ugyan éveken keresztül egyeztettek egy ösztönző rendszer bevezetéséről, erre azonban nem került sor. Pedig az egészségügyi salátatörvények decemberi elfogadásával a gyógyszerészi gondozás és a gyógyszer-expediálás egészségügyi szolgáltatás, így az az Egészségbiztosítási Alapból finanszírozható lenne.

Forrás: Világgazdaság Online


Kapcsolódó cikkek

2024. május 23.

DLA Piper: átalakulóban a hazai energiapiac

Magyarország energiaimport-kitettsége 85 százalék feletti, de ez az arány a klímasemlegesség felé tett lépésekkel csökkenthető. A kilátások pozitívak: gáztárolóink jelenlegi töltöttségi szintje a régióban az egyik legmagasabb, naperőművi kapacitásunk mintegy 6 ezer MW, illetve a lakossági villamosenergia-fogyasztás is csökkenő tendenciát mutat. A DLA Piper Hungary szakértői sorra vették azokat a tényezőket, melyek az energiaszektor átalakulására a legnagyobb hatással bírnak.

2024. május 23.

EY: Új EU-s szabályozás mutatja, mi a kibervédelem minimuma

Hatalmas károkat okoz a kiberbűnözés a pénzügyi szektorban, amire az Európai Unió választ kíván adnia az úgynevezett DORA rendelettel. A már jövőre élesben működő kiberszabályozás segít felkészíteni az európai, köztük a hazai pénzügyi szervezeteket az online támadások kivédésére – hívja fel a figyelmet az EY. A vállalatoknak jól felfogott érdeke, hogy megfeleljenek a DORA által nyújtott minimális elvárásoknak, de érdemes egy jóval komplexebb, személyre szabott megközelítés alkalmazni, hogy mindenképp elkerüljék a komoly anyagi és reputációs kárral járó biztonsági incidenseket.