Késedelmi kamat a kötbér után


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kötbér utáni kamat kikötésének tilalma nem jelenti azt, hogy a kötbértartozás, mint pénztartozás után nem állapítható meg késedelmi kamat – állapította meg a Legfelsőbb Bíróság a BH2010. 151. számú eseti döntésében.

A konkrét perben megállapított tényállás szerint a vállalkozó a teljesítéssel késedelembe esett. A késedelmes teljesítés esetére a vállalkozási szerződésben kötbérfizetési kötelezettséget vállalt, amely alól csak akkor mentesülhet, ha bizonyítja, hogy a késedelemért nem felelős. A bírói gyakorlat szerint a kötbérfizetési kötelezettség elbírálásánál azt kell vizsgálni, hogy az adott körülmények között objektíve elvárható volt-e a szerződés teljesítése. A bíróság a rendelkezésre álló bizonyítékok helytálló és okszerű mérlegelése eredményeként megállapította, hogy a vállalkozó a kötbérfizetési kötelezettsége alól nem tudta magát kimenteni, így a kötbér megfizetésére köteles. Alaptalanul sérelmezte a kötbér utáni kamatfizetési kötelezettségének megállapítását. A bírói gyakorlat értelmében ugyanis a kötbér utáni kamat kikötésének tilalma nem jelenti azt, hogy a kötbértartozás, mint pénztartozás után nem állapítható meg késedelmi kamat.

A Polgári Törvénykönyv 246. §-a (1) bekezdésének utolsó mondata szerint kötbér után kamat kikötése semmis. Ez a rendelkezés azonban csak az ún. ügyleti kamatot tiltja, nem tiltja azonban a jogszabályon alapuló kamat követelését. Ebből következően, ha valamelyik szerződő félnek kötbértartozása áll fenn, alkalmazni kell azt a törvényi előírást, amely szerint pénztartozás esetében a kötelezett a késedelembeesés időpontjától (kötbértartozással kapcsolatos késedelembe esés időpontjától) kezdve akkor is köteles kamatot fizetni, ha a tartozás egyébként kamatmentes. A késedelembeesés a kötbér esedékességének időpontjától kezdve áll fenn. A kötelezett tehát ezen időponttól kezdve késedelmi kamatot is köteles fizetni a kötbértartozása után.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 23.

DLA Piper: átalakulóban a hazai energiapiac

Magyarország energiaimport-kitettsége 85 százalék feletti, de ez az arány a klímasemlegesség felé tett lépésekkel csökkenthető. A kilátások pozitívak: gáztárolóink jelenlegi töltöttségi szintje a régióban az egyik legmagasabb, naperőművi kapacitásunk mintegy 6 ezer MW, illetve a lakossági villamosenergia-fogyasztás is csökkenő tendenciát mutat. A DLA Piper Hungary szakértői sorra vették azokat a tényezőket, melyek az energiaszektor átalakulására a legnagyobb hatással bírnak.

2024. május 23.

EY: Új EU-s szabályozás mutatja, mi a kibervédelem minimuma

Hatalmas károkat okoz a kiberbűnözés a pénzügyi szektorban, amire az Európai Unió választ kíván adnia az úgynevezett DORA rendelettel. A már jövőre élesben működő kiberszabályozás segít felkészíteni az európai, köztük a hazai pénzügyi szervezeteket az online támadások kivédésére – hívja fel a figyelmet az EY. A vállalatoknak jól felfogott érdeke, hogy megfeleljenek a DORA által nyújtott minimális elvárásoknak, de érdemes egy jóval komplexebb, személyre szabott megközelítés alkalmazni, hogy mindenképp elkerüljék a komoly anyagi és reputációs kárral járó biztonsági incidenseket.