Újra nyilvánosak lesznek a cégtagok, tisztségviselők lakcímadatai


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A hitelezők helyzetének és a forgalom biztonságának erősödését reméli az igazságügyi tárca a cégjegyzékben szereplő lakcímadatok titkosságának feloldásától. A javasolt módosítások 2011. januárjától lépnének hatályba.

A hatályos szabályozás kizárólag a közfeladatot ellátó szerveknek biztosítja a cégjegyzékbe bejegyzett lakóhely adatok automatikus megismerését. Mások csak külön kérelemre, a törvényes jogcím megjelölésével és díjfizetés mellett juthatnak hozzá a lakcímadatokhoz. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) által előkészített javaslat a forgalom biztonságának, a hitelezői érdekek érvényesülésének erősítése, valamint az adminisztratív terhek csökkentése érdekében mindenki számára teljes körűen nyilvánossá tenné a cégnyilvántartásban szereplő összes adatot.

Így a tagok, vezető tisztségviselők, felügyelő bizottsági tagok lakcímadatai is megismerhetőek lennének. Mindez azt jelenti, hogy mind az e-Cégjegyzékben, mind pedig a cégkivonatokban, cégiratokban (társasági szerződés) és a Cégközlönyben közzétett végzésekben is külön kérelem nélkül, automatikusan megjelennek majd a lakóhelyre vonatkozó információk.

A jövő év elejétől a Fővárosi Ítélőtábla is elektronikus eljárás keretében bírálhatja el cégbejegyzést elutasító végzést, ami azért fontos, mert ennek következtében a fellebbezések intézése jóval gyorsabbá válik, a bíróság adminisztrációs terhei pedig csökkennek.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 23.

DLA Piper: átalakulóban a hazai energiapiac

Magyarország energiaimport-kitettsége 85 százalék feletti, de ez az arány a klímasemlegesség felé tett lépésekkel csökkenthető. A kilátások pozitívak: gáztárolóink jelenlegi töltöttségi szintje a régióban az egyik legmagasabb, naperőművi kapacitásunk mintegy 6 ezer MW, illetve a lakossági villamosenergia-fogyasztás is csökkenő tendenciát mutat. A DLA Piper Hungary szakértői sorra vették azokat a tényezőket, melyek az energiaszektor átalakulására a legnagyobb hatással bírnak.

2024. május 23.

EY: Új EU-s szabályozás mutatja, mi a kibervédelem minimuma

Hatalmas károkat okoz a kiberbűnözés a pénzügyi szektorban, amire az Európai Unió választ kíván adnia az úgynevezett DORA rendelettel. A már jövőre élesben működő kiberszabályozás segít felkészíteni az európai, köztük a hazai pénzügyi szervezeteket az online támadások kivédésére – hívja fel a figyelmet az EY. A vállalatoknak jól felfogott érdeke, hogy megfeleljenek a DORA által nyújtott minimális elvárásoknak, de érdemes egy jóval komplexebb, személyre szabott megközelítés alkalmazni, hogy mindenképp elkerüljék a komoly anyagi és reputációs kárral járó biztonsági incidenseket.