Vége a vagyonvizsgálati dömpingnek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Két év alatt 17 ezer vagyongyarapodási vizsgálatot fejezett be az adóhatóság, összesen mintegy 75 milliárd forint adóhiányt állapítva meg. Az idén valószínűleg véget ér a dömpingvizsgálatok ideje, az APEH tudatosabban választ majd alanyokat.

A 2007-es évet jellemző túlbuzgás után tavaly már sokkal kevesebb vagyonosodási vizsgálatot indított az adóhatóság: a 2007-ben lezárult 11 ezer vizsgálat után tavaly már csak hatezer ilyen ügyet fejeztek be a revizorok. Gyurcsány Ferenc 2006 nyarán bejelentett megszorító intézkedésének egyik sarokköve volt, hogy a korábbi ezer-kétezer vagyongyarapodási vizsgálatot tízezer darabra növelje az APEH. A hivatal készségesen teljesítette is ezt a feladatot, bár kétségtelenül gyengébb hatásfokot értek el, mint korábban. Amikor még csak egy-kétezer ilyen ellenőrzést végzett a hivatal, a találati arány bőven hetvenöt százalék felett volt, ez mára jócskán lecsökkent.

Két év alatt összesen 3345-en voltak olyan bátrak (és kellően elszántak), hogy másodfokra vigyék az ügyüket: a fellebbezések közül mintegy 3200-at el is bírált a hatósági főosztály. Az esetek nagyjából felében hagyta helyben az elsőfokú határozatot a másodfok, a többi esetben új eljárást kellett indítani, meg kellett szüntetni vagy meg kellett változtatni (nem az adózó terhére) a határozatot. Vagyis viszonylag jó arányban lehetett enyhíteni az eredetileg megállapított tételeket. Az elutasított fellebbezések közül 1225 került bíróság elé, itt csak 478 per fejeződött be – az esetek kétharmadában helybenhagyta a bíróság a határozatot.

Az idei elképzeléseket egyelőre homály fedi – az ellenőrzési irányelvek csak február közepén lesznek nyilvánosak. Annyi azonban már vélelmezhető, hogy lejárt a dömping jellegű ellenőrzések időszaka. A vizsgálatok nem szűnnek meg, csak az adóhatóság szofisztikáltabban kezeli majd ezt a kérdést. Legalábbis a középtávú stratégia szerint külön szervezeti egységeket hoznak létre a nagy vagyonnal rendelkező magánszemélyek, politikusok és „híres emberek” ellenőrzésére. Összességében az elmúlt két év arra mindenképpen jó volt, hogy a közvélemény megtanulta, mivel jár egy-egy vagyonosodási vizsgálat, s az adóhivatal is kellő rutint szerzett a vizsgálatok hatékony lefolytatásához.

Forrás: napi online


Kapcsolódó cikkek

2024. május 23.

DLA Piper: átalakulóban a hazai energiapiac

Magyarország energiaimport-kitettsége 85 százalék feletti, de ez az arány a klímasemlegesség felé tett lépésekkel csökkenthető. A kilátások pozitívak: gáztárolóink jelenlegi töltöttségi szintje a régióban az egyik legmagasabb, naperőművi kapacitásunk mintegy 6 ezer MW, illetve a lakossági villamosenergia-fogyasztás is csökkenő tendenciát mutat. A DLA Piper Hungary szakértői sorra vették azokat a tényezőket, melyek az energiaszektor átalakulására a legnagyobb hatással bírnak.

2024. május 23.

EY: Új EU-s szabályozás mutatja, mi a kibervédelem minimuma

Hatalmas károkat okoz a kiberbűnözés a pénzügyi szektorban, amire az Európai Unió választ kíván adnia az úgynevezett DORA rendelettel. A már jövőre élesben működő kiberszabályozás segít felkészíteni az európai, köztük a hazai pénzügyi szervezeteket az online támadások kivédésére – hívja fel a figyelmet az EY. A vállalatoknak jól felfogott érdeke, hogy megfeleljenek a DORA által nyújtott minimális elvárásoknak, de érdemes egy jóval komplexebb, személyre szabott megközelítés alkalmazni, hogy mindenképp elkerüljék a komoly anyagi és reputációs kárral járó biztonsági incidenseket.