A hét számviteli kérdése: céges autó költségei


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Van egy cég, akinek az alkalmazottja Magyarországon és Romániába jár ügynökként munkaruhát értékesíteni a céges autóval. Az autót céges és magánhasználatra is használja. A tankolás számlák a cég nevére szólnak. Milyen áron lehet kiszámlázni a magánhasználatot? Kell fizetni a dolgozónak üzemanyag-megtakarítást? Kell ezt a dolgozónak bérszámfejteni?


Mindenek előtt fontos megjegyezni, hogy az üzemi és a magánhasználat során megtett kilométereket menetlevéllel vagy útnyilvántartással kell alátámasztani. A nyilvántartásokból egyértelműen ki kell tűnnie a magánhasználat során megtett kilométereknek. A magánhasználatra eső üzemanyagköltségek kiszámolásakor lehetőség van a NAV üzemanyag-fogyasztási normájának és a NAV által közzétett üzemanyagár alkalmazására.

Az üzemanyag megtakarítás jogcímen történő juttatás nem kötelező, annak alkalmazása a munkáltató döntésének a függvénye. Természetesen üzemanyag megtakarítás címén csak útnyilvántartással vagy menetlevéllel igazolt üzemi futásteljesítmény kapcsán keletkezett üzemanyag-megtakarítás fizethető ki, figyelembe véve a 60/1992. (IV. 1.) Korm. Rendelet 5. §-ben leírtakat:

„5. § A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 27. § (1) bekezdés b) pontjának, illetve (2) bekezdésének alkalmazása esetén az üzemanyag- és kenőanyag-felhasználás e rendelet szerint történő meghatározásához a személyi jövedelemadóról szóló törvényben előírt adattartalmú útnyilvántartásban az üzemanyag feltöltés (tankolás) helyét, idejét és mennyiségét, valamint a kilométeróra állását is fel kell tüntetni.”

Az üzemanyag megtakarítás mértékére és annak megállapítására vonatkozóan a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 27. § (1) bekezdés b) pontjának, illetve (2) bekezdésének alábbi rendelkezéseit kell figyelembe venni:

„27. §265 (1) A nem önálló tevékenységből származó bevételt az adóalap megállapítása előtt csökkenti

b) figyelemmel a (2) bekezdés rendelkezésére, a munkáltató által az alkalmazottja számára, a társas vállalkozás által a tevékenységében személyesen közreműködő tagja számára – a munkaköre (tevékenysége) szerint a munkáltató, a társas vállalkozás által üzemeltetett gépjármű vezetőjeként teljesített kilométer-futásteljesítménye alapulvételével – üzemanyag-megtakarítás címén fizetett, annak mértékét meg nem haladó összeg, de legfeljebb havi 100 ezer forint.

(2) Üzemanyag-megtakarításnak minősül az az összeg, amely nem több, mint az (1) bekezdés b) pontjában említett, útnyilvántartással (menetlevéllel, fuvarlevéllel) igazolt kilométer-futásteljesítmény alapján a közúti gépjárművek, az egyes mezőgazdasági, erdészeti és halászati erőgépek üzemanyag- és kenőanyag-fogyasztásának igazolás nélkül elszámolható mértékéről szóló kormányrendelet szerinti – korrekciós tényezőkkel módosított – alapnorma, és az állami adóhatóság által közzétett üzemanyagár figyelembevételével kiszámított összegnek a munkáltató által, a társas vállalkozás által számla (számlák) alapján elszámolt üzemanyag-mennyiség és az állami adóhatóság által közzétett üzemanyagár figyelembevételével meghatározott összeget meghaladó része, ideértve azt az esetet is, amikor a munkáltató, a társas vállalkozás a saját kezelésében lévő töltőállomáson biztosítja az alkalmazottjának, a tagjának az üzemanyag felvételét és az üzemanyag felhasználása során megtakarítás mutatkozik az előzőek szerint meghatározott normához képest.”

Az üzemanyagnorma megállapítására az alábbi lehetőségek vannak:
– a 60/1992. (IV. 1.) Korm. Rendelet 1 melléklet és az 1/A. melléklet szerint meghatározott alapnorma vehető figyelembe, amelyet a 2. számú mellékletben meghatározott korrekciós tényezők alkalmazásával lehet módosítani, vagy
– a fent hivatkozott rendelet 4. §-ban hengerűrtartalom alapján meghatározott alapnorma-átalány vehető figyelembe, azonban ezt csak személygépkocsik, segédmotoros kerékpárok és motorkerékpárok esetében lehet alkalmazni,
– illetve, ha a fenti két módszerrel nem állapítható meg az üzemanyagnorma, akkor azt a gyártó adatai, vagy az üzemanyag-fogyasztás mérése alapján műszaki szakértő állapíthatja meg.

Tekintettel arra, hogy az üzemanyag megtakarítás a dolgozónak a munkabérén felül járó juttatás, így azt bérszámfejteni nem kell.

A dolgozó által LEJ-ben megfizetett romániai autópálya matrica munkáltató általi forintban történő megfizetése esetén tekintettel arra, hogy a magánszemély részére a kifizetett költségtérítés után a kifizetőnek nincs adóelőleg-levonási kötelezettsége a kiadás teljesítésének napján érvényes MNB által közzétett hivatalos devizaárfolyamot kell alkalmazni., vagy ha a dolgozó rendelkezik a kiadás teljesítésének időpontját – a külföldi pénz eladása esetén – követő 15 napon, illetve – külföldi pénz vétele esetén – megelőző 15 napon belül pénzügyi intézmény által az adott külföldi pénz eladását/vételét igazoló, a nevére kiállított bizonylattal, a figyelembe vett árfolyamot a bizonylat szerinti összeg mértékéig alkalmazhatja a forintra történő átszámításhoz.

A kérdést Veres László szakértőnk válaszolta meg. További kérdések és válaszok itt.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 10.

Helyesbítő számla és a felszámolás

Cikkünkben egy megtörtént esetet mutatunk be számlázás témakörében. A tényállás a következő: az egyik adóalany az általa teljesített, ingatlanértékesítésre irányuló ügylet kapcsán tévesen áfát számított fel. Az adóalany az ügyletről kiállított számlát helyesbítette, ugyanakkor a helyesbítő számlának az adóalany partneréhez (továbbiakban: partner) történő eljuttatása minden bizonnyal nem fog sikeresen megvalósulni, mivel a partner felszámolási eljárás alatt áll.

2024. október 9.

A részesedés kivezetéséhez kapcsolódó adóalap-csökkentés a társasági adóban

Ha a részesedést értékesítik és a tulajdonos társaságnál árfolyamnyereség keletkezik, az társaságiadó-alapot képez és meg kell fizetni utána az adót, kivéve, ha bejelentett részesedés értékesítésére kerül sor, amelyet a tulajdonos a kivezetést megelőzően legalább egy évig folyamatosan az eszközei között nyilvántartott. Ebben az esetben a keletkezett árfolyamnyereséggel csökkenthető az adózás előtti eredmény.