Bérmunkadíj elszámolása a termelési folyamatban (x)


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Érdekes, releváns számviteli eseteket dolgoz fel a 2 férfi 57 eset című könyv, és bizonyítja: a számvitel sem nem unalmas, sem nem száraz. Most a Termelés-szolgáltatásnyújtás című fejezetből szemezgetünk; a könyv itt rendelhető meg.


Az általános érvényű szabályok alkalmazása időnként nehézségekbe ütközik. Nézzünk a bérmunkadíj elszámolására egy olyan vállalkozás példáját, amely zöldségeket, gyümölcsöket termel bérelt földterületen, saját vállalkozásban (b), illetve más termelőktől vásárol friss zöldséget, gyümölcsöt (a). Az előállított, illetve vásárolt zöldségeket, gyümölcsöket bérmunkában dolgoztatja fel, saját vállalkozásban fagyasztja, amelynek a végén a vásárlók egyedi igényeinek megfelelően adagolt és csomagolt, fagyasztott zöldségeket, gyümölcsöket értékesít. A vállalkozás nem vezet készleteiről folyamatos mennyiségi nyilvántartást.

a) Mástól vásárolt zöldség, gyümölcs feldolgozása

A zöldség-gyümölcs termékek feldolgozásában a külső vállalkozóktól (termelőktől) megvásárolt friss zöldség-gyümölcs áruból a termelési folyamat végére egy osztályozott, kiválogatott, feldarabolt, kimagozott, összedarált, fagyasztott, konzervált, dobozolt stb. termék válik, amelynek révén a vásárolt készlet saját termelésbe vonása megtörténik, a termelési folyamat végére abból a vállalkozásnál késztermék jön létre.

A termelőktől beszerzett friss zöldség-gyümölcs vételára, annak esetlegesen a vállalkozás által fizetett, beszerzéshez kapcsolódó szállítási költsége anyagköltségként számolandó el.

A beszerzett zöldség-gyümölcs bérmunkában elvégzett vágásának, darabolásának, előkészítésének számlázott ellenértékét anyagköltségként kell elszámolni, mivel annak a fagyasztott zöldség-gyümölcs saját előállításába való bevonása ekkor még nem történik meg.

A fagyasztott termékeknek a vevő megrendelésére történő további alakítása (válogatás, csomagolás) a termék végső állapotba hozását, készre gyártását jelenti, így ezen folyamatok bérmunkában elvégzett, számlázott ellenértékét az igénybe vett szolgáltatások értékeként kell elszámolni, mivel ekkora a termékek – előkészítés utáni – saját termelésbe vonása a fagyasztással, illetve más, saját előállításban végzett munkafolyamatokkal már megtörtént. Ugyanezen elbírálás alá esik a vevő megrendelésére közvetlenül az értékesítés előtt elvégzett folyamatok bérmunkában elvégzett ellenértékének elszámolása is. Érdemes megjegyezni, hogy a vevőnek kiszállításra kerülő termékállapotot indokolt a vállalkozásnál készterméknek tekinteni a számviteli besorolás szempontjából, az ezt megelőzően, fagyasztott állapotban tárolt termékeket félkész termékként indokolt nyilvántartani.

A vállalkozás által választott készlet-nyilvántartási megoldás (pontosabban a készletnyilvántartás hiánya) nem befolyásolja az előzőekben ismertetett számviteli elszámolást, különbség csak abban van, hogy a vállalkozás nem veszi készletre év közben a megvásárolt zöldség-gyümölcsöt anyagként, és szintén nem mutatja ki év közben félkész termékként az elkészült, a későbbi vevői igényeknek megfelelően majd tovább feldolgozandó termékeket. A szóban forgó vállalkozásnak az üzleti év végén meglévő (leltározott) készletei tekintetében kell ezeket a folyamatokat elvégeznie.

b) Saját termelésű zöldség, gyümölcs feldolgozása

A vállalkozás által bérelt földterületen folytatott zöldség-gyümölcs termelési folyamat (termelési ciklus) zöldségeknél a termelésre előkészített földterület beültetésével, gyümölcsöknél a fák-bokrok metszésével, igazításával, növényvédelmével kezdődik, és a feldolgozott, fagyasztott zöldség-gyümölcs végső vevői igényeknek megfelelő formában történő készletre vételével végződik. Ebben a termelési folyamatban a bérmunkában elvégzett zöldség-gyümölcs betakarítás számlázott ellenértéke a késztermék-előállítás során felmerülő igénybe vett szolgáltatásként mutatandó ki a számviteli nyilvántartásokban. Ugyanígy, igénybe vett szolgáltatásként kell elszámolni a betakarított zöldség-gyümölcs további feldolgozásának bérmunkadíját is, ez nem különbözik a vásárolt zöldség-gyümölcs feldolgozásának előzőekben kifejtett elszámolási módjától. (Sőt, a bérelt földterület bérleti díja is az előállított fagyasztott zöldség-gyümölcs előállítási értékének része.)

Kapcsolódó jogi szabályozás: 2000. évi C. törvény 48. § (3) bekezdés, 78. § (2) és (5) bekezdés.

A 2 férfi 57 eset című könyv itt rendelhető meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 4.

Új korszak kezdete a pénzügyi ágazati szakmai képzésben

Az elmúlt években több jelentős változás történt a szakterületünkön, amelyek jelentősen átalakították a pénzügyi ágazat képzéseit is. A legjelentősebb átalakulás azonban még előttünk áll, hiszen 2024. július 1-jétől a mérlegképes könyvelői, adótanácsadói és okleveles adószakértői képzések már csak az új, hatósági képzési rendszerben indulhatnak. Cikkünkben áttekintjük az érintett képzések múltját és jelenét, és a legfontosabb tudnivalókat az új hatósági képzési és vizsgáztatási rendszerről.

2024. július 3.

A beruházások hatása a kisvállalati adóalapra

Adórendszerünk többféle kedvező szabály, adóelőny révén kívánja ösztönözni a vállalkozásokat különféle beruházások elvégzésére. A társasági adóban következő a képlet; az adózó a számviteli előírások szerint elszámolt értékcsökkenéssel növeli, míg a társasági adó szabályai szerint elszámolt értékcsökkenéssel csökkenti az adózás előtti eredményét, illetve adott esetben a beruházásra tekintettel adóalap-, illetve adókedvezményt érvényesít (pl. fejlesztési tartalékképzés, kis-, és középvállalkozások beruházási adóalap-kedvezménye, fejlesztési adókedvezmény stb.)