Borszámvitel: fehér vagy vörös?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A borászat nemcsak különleges ágazat, gazdasági tevékenység, hanem a számviteli elszámolásokat illetően is speciális.


A bor előállításával foglalkozó gazdasági társaságok a mezőgazdasági vállalkozások közé tartoznak, és speciális sajátosságaiknak köszönhetően a rutinszerű számviteli elszámolások nem mindig vezetnek eredményre.

A borkészítéssel kapcsolatban alapvetően három fázis különíthető el:

  • a szőlőültetvényi munkálatok,
  • a feldolgozási folyamatok, illetve
  • a palackozási tevékenység.

Borspecifikus számlakeret és számlatükör

A mezőgazdasági termékek sajátosságait figyelembe véve a közvetlen önköltséget célszerű az utókalkuláció módszerével megállapítani. Ekkor a 6. Költséghelyek, általános költségek és 7. Tevékenységek költségei számlaosztályok használata nagyban elősegíti az önköltség pontos meghatározását.

Készletnyilvántartás

A bor előállítása során, miközben a szőlőből bor lesz, többfajta folyamat megy végbe, ennek következtében a félkész termékek, illetve a befejezetlen termékek tárháza igen széles. A borászattal foglalkozó gazdasági társaság a tulajdonában lévő készletek változását az úgynevezett szőlőbor-pincekönyvben köteles vezetni. A pincekönyv adatai alapján tárgyidőszakonként – évente két alkalommal – kötelező megállapítani a készletváltozásokat és a tárgyidőszak tényleges zárókészletét. A készletnyilvántartással kapcsolatban alkalmazott, az analitikus nyilvántartásokhoz kapcsolódó sajátos bizonylatok a mázsajegy, a szállítólevél, az elektronikus egyszerűsített kísérő okmány (e-EKO), az elektronikus termékkísérő okmány (e-TKO) és a borkísérő okmány (BKO).

A szőlőtermeléssel kapcsolatos számviteli sajátosságok

A szőlőtermelés közvetlen előállítási költségein belül a következők elkülönített elszámolása szükséges:

  • A folyó évi növénytermelés költségei: a tárgyévben betakarított szőlő összes költségét tartalmazzák, függetlenül attól, hogy melyik évben merültek fel. Egy adott termékre vonatkozóan felölelik a vele kapcsolatos első munkaművelettől (pl. talaj-előkészítés) a végleges tároló helyre történő beszállításig az összes felmerült közvetlen költséget.
  • A következő év vagy évek növénytermelésének költségei: azok a költségek, amelyek csak a következő évi szőlő előállítása érdekében merültek fel (pl. talajjavítás, metszés), vagy amelyek több évre hatnak, és értéküket az érintett évek között időarányosan meg kell osztani (pl. szervestrágyázás).
  • Az ültetvénytelepítés és -ápolás költségei: az ültetvény a számviteli törvény szerint „egyéb építménynek” minősül, és telepítése, kialakítása mellett a pótlása, ápolása, károkozók elleni védelme egyaránt beruházási tevékenységnek számítanak, amely beruházást a termőre forduláskor kell a tárgyi eszközök között aktiválni.

MEGJELENT – dr. Szakács Imre: Számvitel A-tól Z-ig – 10. bővített, átdolgozott kiadás

A Számvitel A-tól Z-ig tizedik kiadását az olvasók visszajelzései alapján dolgozta át a Complex Kiadó A kiadvány a számviteli törvény és a hozzá kapcsolódó jogszabályok alapján mutatja be a számvitel lényegét, összefüggéseit és alapvető tudnivalóit – részletes magyarázatokkal és példákkal.
A Kiadvány a Complex Kiadó webshpojában megvásárolható.

Számviteli konferenciák:

Szeptember 27: Áfa törvény és a számlázás szabályai
Október 9: A számlázás és az elektronikus számlázás szabályai
Október 20.: Aktuális gazdasági események számvitele
Október 21.: Házipénztár kezelése a gyakorlatban

A bor közvetlen önköltségének meghatározása

A bor közvetlen önköltségének meghatározásakor célszerű az alapvető folyamatokat számba venni a hozzájuk tartozó költségekkel:

  • szőlőművelés költségei: mezei leltár értéke, permetszerek, műtrágya költsége, alkalmi munkavállalók bérköltsége stb.
  • feldolgozás költségei: felvásárolt szőlő anyagfelhasználása, tisztító- és fertőtlenítő szerek, a feldolgozás energiaköltsége stb.
  • palackozás költségei: borkezelési anyagok, borászati gázok, csomagolási költségek stb.

A borászati tevékenység számviteli specialitásairól részletesen olvashatnak Dr. Kántor Béla és Tóth Zsuzsanna cikkében, amely a Számviteli Tanácsadó 2012/9. számában jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 8.

Kisokos a selejtezésről

A selejtezésre vonatkozó részletes szabályok önálló selejtezési szabályzatban, illetve a leltározási és leltárkészítési szabályzat részeként is kialakíthatók a vállalkozás méretétől, összetettségétől, az eszközállomány nagyságától függően.

2024. április 25.

Számlázz.hu: itt a vállalkozások közti fizetési kérelem

Új korszak kezdődött a magyar bankszektorban: a fizetési kérelem általános bevezetése áprilistól lehetővé teszi a fogyasztók és a szolgáltatók részére is, hogy olcsón és egyszerűen intézhessék elektronikus fizetési tranzakcióikat – olvasható a Szamlazz.hu Adó Online-hoz eljuttatott közleményében.