IFRS: benyújtható az adatlap


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tájékoztatót tett közzé a NAV arról, hogyan kell bejelenteni a hatósághoz az IFRS-re való áttérést.


2016. január 1-jétől a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: Sztv.) 9/A. §-a, 114/C. §-a, valamint 177. § (53) bekezdése alapján lehetőség van arra, hogy meghatározott vállalkozások bejelentsék az állami adóhatósághoz azt, ha éves beszámolójukat a jövőben (vagy 2016. január 1-jétől) nem a hazai számviteli szabályok, hanem a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) igénybevételével készítik el – hívta fel a figyelmet az adóhatóság a honlapján.

A számvitel nagy kézikönyve 2015

Részletezi az év közbeni és év végi számviteli teendőket; tippeket ad a jogszabályok kreatív alkalmazásához, egy-egy feladat alternatív megoldásához; számos ábrát, példát, összefoglaló táblázatot tartalmaz

A könyv áráért most megkapja az 57 számviteli eset megoldása c. kiadványt

Megrendelés >>

A bejelentést az Sztv. 9/A. § (1) bekezdése szerinti vállalkozások a 16T201T jelű adatlap benyújtásával tehetik meg, a Főlapon a 2-es (Változás-bejelentés) kód megjelölésével és a 22. rovat kitöltésével. Itt van lehetőség „U” jelzés feltüntetésével valamint az IFRS-ek alkalmazásának kezdő időpontjának megadásával a bejelentés megtételére.

A bejelentéssel összefüggésben az adóhatóság az alábbiakra hívja fel figyelmet:

  • Az Sztv. 114/C. § (1) és (4) bekezdése alapján az éves beszámoló IFRS-ek szerinti összeállítására történő áttérés feltétele, hogy a gazdálkodó rendelkezzen az áttérésre való felkészültségét igazoló könyvvizsgálói jelentéssel, melyet a bejelentéshez szükséges csatolni. Erre mind az elektronikus, mind a papír alapon benyújtott adatlapok esetén lehetőség van. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a könyvvizsgálói jelentés hiányában (a kibocsátott hiánypótlási felhívás esetleges eredménytelensége esetén) az illetékes igazgatóság a bejelentés nyilvántartásba vételét elutasítja.
  • Az áttérést az Sztv. 114/C. § (4) bekezdése alapján legalább 90 nappal az áttérést megelőzően kell bejelenteni az állami adóhatósághoz.
  • Kivételt képez a 2. pont alól, ha az Sztv. 9/A. § (1) bekezdése szerinti vállalkozás az IFRS-ek alkalmazását 2016. január 1-ével szándékozik bejelenteni. Ebben az esetben az adatlapot 2016. január 15-ig terjedő határidőn belül kell benyújtani a NAV illetékes adó- és vámigazgatóságához az Sztv. 177. § (53) bekezdése alapján.
  • Az Sztv. 114/C. § (3) bekezdése alapján az IFRS-ek szerinti éves beszámolóra történő áttérés napja az első IFRS-ek szerint készült éves beszámoló üzleti évének első napja. Eltérő üzleti év esetén tehát az IFRS-ek alkalmazásának kezdő időpontja nem január 1., hanem az eltérő üzleti év 1. napja lesz.
  • Az Sztv. alapján lehetőség nyílik arra is, hogy az IFRS alkalmazását választó vállalkozás törölhesse téves bejelentését vagy a jövőre nézve bejelenthesse visszatérését a hazai számviteli szabályok alkalmazására, melyet szintén a fenti adatlap alkalmazásával, a megfelelő mezőben elhelyezett „U” illetve „T” jelzéssel jelezhet.

Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Számlázz.hu: itt a vállalkozások közti fizetési kérelem

Új korszak kezdődött a magyar bankszektorban: a fizetési kérelem általános bevezetése áprilistól lehetővé teszi a fogyasztók és a szolgáltatók részére is, hogy olcsón és egyszerűen intézhessék elektronikus fizetési tranzakcióikat – olvasható a Szamlazz.hu Adó Online-hoz eljuttatott közleményében.

2024. április 18.

Kapcsolt vállalkozások közötti ingyenes juttatások a társasági adóban

Az ellenérték nélkül adott támogatások, juttatások, térítés nélkül átadott (pénz)eszközök vonatkozásában a Tao-törvény különbséget tesz atekintetben, hogy az ingyenes átadás adománynak minősül-e, és ha nem, a támogató oldaláról vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségnek tekinthető-e. Elmerülünk a részletekben.