Számlaadatexport funkcióval bővült az online számla rendszer


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Új funkcióval, a számlaadatexporttal bővült június közepétől az online számla rendszer: a már jelentett kimenő és bejövő számlák adatait három nyelven, Excel-formátumban (xlsx) le lehet tölteni és menteni – hívja fel a figyelmet a NAV.

Az adóhatóság közleményében ismerteti: az immár egyéves online számlaadat-szolgáltatás bevezetésekor fontos szempont volt az is, hogy lehetőséget teremtsen a vállalkozásoknak saját feldolgozási folyamataik optimalizálására. A NAV számos javaslatot kapott a vállalkozásoktól, fejlesztőktől, amelyek között ismétlődően előkerült a számlaadatok exportja.

A most bevezetett szolgáltatás elsősorban azokat a jogkövető adózókat támogatja, akik szeretnének meggyőződni üzleti partnereik jogkövetéséről, fizetés előtt ellenőriznék, hogy bejelentették-e a számlát a NAV-hoz. A szolgáltatással a vállalkozás még akkor is ellenőrizheti saját számla adatszolgáltatásait, ha az által használt számlázó program ezt nem támogatná – tájékoztatott az adóhatóság.

Az elkészült Excel-fájlok a számla összes, NAV-hoz beérkezett adatát olyan formában és struktúrában tartalmazzák, hogy nyomtathatók legyenek – jelezték a közleményben.

A NAV a jövőben további szolgáltatások bevezetését tervezi, amelyekkel szintén a jogkövető adózók adminisztrációját csökkentené – közölték.

A számlaadatexport a „kiválasztott számla adatai” képernyőről és a kimenő számla listában található „műveletek” gombbal kezdeményezhető. Az elkészült xlsx formátumú fájl azonnal letölthető az oldalról.

A szolgáltatás technikai részleteiről itt bővebb információ található.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 4.

Új korszak kezdete a pénzügyi ágazati szakmai képzésben

Az elmúlt években több jelentős változás történt a szakterületünkön, amelyek jelentősen átalakították a pénzügyi ágazat képzéseit is. A legjelentősebb átalakulás azonban még előttünk áll, hiszen 2024. július 1-jétől a mérlegképes könyvelői, adótanácsadói és okleveles adószakértői képzések már csak az új, hatósági képzési rendszerben indulhatnak. Cikkünkben áttekintjük az érintett képzések múltját és jelenét, és a legfontosabb tudnivalókat az új hatósági képzési és vizsgáztatási rendszerről.

2024. július 3.

A beruházások hatása a kisvállalati adóalapra

Adórendszerünk többféle kedvező szabály, adóelőny révén kívánja ösztönözni a vállalkozásokat különféle beruházások elvégzésére. A társasági adóban következő a képlet; az adózó a számviteli előírások szerint elszámolt értékcsökkenéssel növeli, míg a társasági adó szabályai szerint elszámolt értékcsökkenéssel csökkenti az adózás előtti eredményét, illetve adott esetben a beruházásra tekintettel adóalap-, illetve adókedvezményt érvényesít (pl. fejlesztési tartalékképzés, kis-, és középvállalkozások beruházási adóalap-kedvezménye, fejlesztési adókedvezmény stb.)