Számvitel: mit kezdjünk a kuponos értékesítéssel? (x)


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Hogyan kezeli a számvitel és az adózás az innovatív, határokon átnyúló e-kereskedelmi megoldásokat? Miként lehet a beszerzési rendszer kockázatait felmérni? Hogyan változott a könyvvizsgálók felelőssége? Valamennyi kérdésre választ talál a Számviteli tanácsadó legfrissebb, 2015/9-es számában, amelyet itt rendelhet meg.


Az e-kereskedelmi webshop megoldások számviteli és adózási kezelése nagyon közel áll a klasszikus kiskereskedelmi ügyletekéhez. Az úgynevezett kuponos értékesítés azonban, amely nemcsak Magyarországon, de a világ számos országában is a reneszánszát éli – gondoljunk itt az Airbnb-re vagy az UBER-re – olyan innovatív e-kereskedelmi megoldás, amelyet számtalan specialitás jellemez adózási és számviteli szempontból is. A Számviteli tanácsadó legfrissebb számában ezeket részletezi „A kuponos értékesítés számviteli és adózási kérdései” című írás.

A könyvvizsgálati munka legfontosabb szakasza a tervezés, amelyhez elengedhetetlen a vállalkozás és kockázatainak a megismerése, amelyből következtetni lehet a kiemelt területekre, megfogalmazhatók a könyvvizsgálói állítások, összeállítható a munkaprogram, azonosíthatók a szükséges módszerek és meghatározható a minta. A lap „Beszerzési rendszer és a kockázatok azonosítása” című cikkében bemutatja a beszerzési rendszer megismerésének, a kapcsolódó folyamatok felmérésének könyvvizsgálói feladatait, a kontrollpontok vizsgálatát, a walk-through teszt szükségességét és a kontrollok tesztelését is.

„A könyvvizsgálók felelőssége” című írás a legutóbbi jogszabályváltozásokat részletezve mutatja be, miként alakul a szakmát művelők polgári jogi, büntetőjogi és szakmai szabályok szerinti felelőssége – akár párhuzamosan is.

A lap ezen túl ismerteti az IFRS bevezetésének ütemezését a kormány júniusi határozata és a mögötte folyó szakmai előkészítő munka alapján.

A Számviteli tanácsadó legfrissebb, 2015/9-es számát itt rendelheti meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 4.

Új korszak kezdete a pénzügyi ágazati szakmai képzésben

Az elmúlt években több jelentős változás történt a szakterületünkön, amelyek jelentősen átalakították a pénzügyi ágazat képzéseit is. A legjelentősebb átalakulás azonban még előttünk áll, hiszen 2024. július 1-jétől a mérlegképes könyvelői, adótanácsadói és okleveles adószakértői képzések már csak az új, hatósági képzési rendszerben indulhatnak. Cikkünkben áttekintjük az érintett képzések múltját és jelenét, és a legfontosabb tudnivalókat az új hatósági képzési és vizsgáztatási rendszerről.

2024. július 3.

A beruházások hatása a kisvállalati adóalapra

Adórendszerünk többféle kedvező szabály, adóelőny révén kívánja ösztönözni a vállalkozásokat különféle beruházások elvégzésére. A társasági adóban következő a képlet; az adózó a számviteli előírások szerint elszámolt értékcsökkenéssel növeli, míg a társasági adó szabályai szerint elszámolt értékcsökkenéssel csökkenti az adózás előtti eredményét, illetve adott esetben a beruházásra tekintettel adóalap-, illetve adókedvezményt érvényesít (pl. fejlesztési tartalékképzés, kis-, és középvállalkozások beruházási adóalap-kedvezménye, fejlesztési adókedvezmény stb.)