Visszatérés az eváról: számviteli feladatok


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az eva mértékének többszöri emelése, illetve a társasági adó kulcsának csökkentése miatt egyre több vállalkozás választja a társasági adót az eva helyett. Az áttérés más-más feladatot jelent az eva mellett is kettős könyvvitelt vezető, illetve a csak bevételi nyilvántartással rendelkező társaságok számára.


Az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) szerint adózó társaságok dönthetnek a könyvvezetés módjáról. Az eva a számviteli törvény hatálya alatt, kettős könyvvitel vezetése mellett vagy a számviteli törvény hatályán kívül, bevételi nyilvántartás vezetésével választható. Ez utóbbi lehetőség a jogi személyiség nélküli gazdasági társaságok és az egyéni cégek számára adott.

Számviteli törvény hatálya alatti evás társaság visszatérése

Az eva mellett is kettős könyvvitelt vezető társaságok a társasági adó választásával továbbra is a számviteli törvény hatálya alatt maradnak. Ezek a cégek kötelesek az eva-adóalanyiságuk megszűnésének napjával mint mérlegfordulónappal beszámolót készíteni. Az üzleti évről készített beszámoló ezen társaságok számára nem jelent megváltozott feladatokat a korábbi üzleti évek beszámolóihoz képest, hiszen ők eddig is kettős könyvvitellel alátámasztott számviteli beszámolót készítettek. Speciális feladatként jelentkezhet az eredménytartalék megosztása (az eva törvény szerinti eredménytartalékra, illetve a kivételkor még személyi jövedelemadó köteles eredménytartalékra).

Bevételi nyilvántartást vezető evás társaság visszatérése

A bevételi nyilvántartást vezető társaságok a számviteli törvény hatálya alá kerülnek, így az áttérést követően a számviteli törvény összes rendelkezését alkalmazniuk kell. Ebben az esetben a jogelőd nélkül alapított vállalkozókra vonatkozó előírásokat kell alkalmazni. Mivel ezek a cégek vagyonnal rendelkeznek, ezért nyitómérleget kell összeállítaniuk, amelyet tételes leltározással készült leltárral kell alátámasztani. Meg kell határozni a saját tőke értékét, illetve céltartalék megállapítása is szükséges lehet. A nyitómérlegbe felvett eszközök és források értékének valódiságát könyvvizsgálóval kell ellenőriztetni. Az auditált nyitómérleget nem kell nyilvánosságra hozni, a társaságok e számviteli dokumentum alapján nyitják meg a könyvviteli nyilvántartásokat, és a továbbiakban a kettős könyvvitel rendszerében vezetik a könyveket.

Az egyszerűsített vállalkozói adóról való visszatérés számviteli feladatairól részletesen olvashatnak a Számviteli Tanácsadó 2012/5. számában megjelent cikkben. A Számviteli Tanácsadó szaklapról és az előfizetési lehetőségekről bővebben itt tájékozódhat.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 8.

Kisokos a selejtezésről

A selejtezésre vonatkozó részletes szabályok önálló selejtezési szabályzatban, illetve a leltározási és leltárkészítési szabályzat részeként is kialakíthatók a vállalkozás méretétől, összetettségétől, az eszközállomány nagyságától függően.

2024. április 25.

Számlázz.hu: itt a vállalkozások közti fizetési kérelem

Új korszak kezdődött a magyar bankszektorban: a fizetési kérelem általános bevezetése áprilistól lehetővé teszi a fogyasztók és a szolgáltatók részére is, hogy olcsón és egyszerűen intézhessék elektronikus fizetési tranzakcióikat – olvasható a Szamlazz.hu Adó Online-hoz eljuttatott közleményében.