300 milliárd forintot inkasszóval igyekszik behajtani az APEH


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Miközben folyamatosan nő az adóhivatali inkasszók száma, s a beszedési megbízások összértéke százmilliárdokat ér el, sokak szerint igencsak aggályos az eljárások alapját képező szabályozás.

Az adóhatóság ugyanakkor ily módon nemcsak adókat hajt be, hanem más szervek megkeresésére is végez inkasszókat.

Százezer felett jár az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) által az idén kezdeményezett azonnali beszedési megbízások száma, amelyek értéke a 300 milliárd forintos határ közelében van. Igaz, az adóhatósághoz valóban befolyó összeg általában az összérték hatoda-hetede szokott lenni, március 31-ig is „”csupán”” 32,5 milliárd forint volt. Ami biztos: az idén valamennyi mutató tovább nő, ahogy az utóbbi években mindig. Többek szerint azonban igencsak aggályos a pénzbeszedés ezen formája, még ha a jelenlegi szabályozásnak megfelel is. Az inkasszók során sérül a jogbiztonság és a tulajdonhoz való jog – vélekedett nemrég az állampolgári jogok biztosának hivatala, ahol a jogszabályok módosítását is kezdeményezték – egyelőre sikertelenül.

A Magyar Nemzeti Bank ugyanakkor március elején bevezetett egy olyan szigorítást, mely szerint a végrehajtás csak akkor lehetséges, ha a kezdeményező okiratokkal igazolja, hogy a számláról történő beszedés jogerős határozaton alapul. Jelentős változás azonban ettől nem várható, hiszen az APEH eddig is csak bizonyos dokumentumok alapján látott neki a végrehajtásnak. Ilyen lehet többek között az adózóval közölt adóhatósági adómegállapítás, az önadózó adóbevallása, valamint a fizetési kötelezettséget megállapító jogerős hatósági határozat. Az ezekben szereplő követeléseket az adóhivatal 2001 óta már az adózó számlájáról is megkísérelheti behajtani – azonfelül, hogy a munkabér levonása, a vagyontárgyak és követelések lefoglalása is erre szolgál. A behajtás alól a megélhetési jövedelem sem mentesül, kivéve egyes segélyeket és juttatásokat, ám a számlán ezek a tételek nem különülnek el, így mentességük sokszor nem érvényesül. Céges számlák esetében nincs behajtási limit, az APEH tehát az utolsó forintot is lekérheti, s ez igaz az egyéni vállalkozó üzleti számlájára is.

Amennyiben a követelés ezekből nem fedezhető, a bankok a magánszámlákon és -betéteken is kötelesek folytatni az inkasszót, itt azonban az öregségi nyugdíjminimum 2,5-szerese, idén tehát 67 825 forint a limit. Ez viszont hitelintézetenként csak egy számlára igaz, a másodikra már nem – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Várszeghi György, az adóhivatal végrehajtási főosztályának vezetője.

Az APEH nemcsak az adókat, hanem a járulékokat, az illetékeket, de akár a versenyhivatali bírságot is beszedheti inkasszóval, vagyis valamennyi, adó módjára behajtható tartozást – közölte a napilap kérdésére Zara László, az adókamara elnöke. Ez mintegy 80 jogcímet takar. Az ilyen, megkeresésre kezdeményezett beszedési megbízások esetében az adóhivatal nem mérlegelhet, így ha a kezdeményező időközben megállapodik az adóssal, köteles erről értesíteni az APEH-ot.

Forrás: Ma


Kapcsolódó cikkek

2024. május 28.

Csoportos társaságiadó-alany tagjainak nyilatkozata a jövedelem-(nyereség-)minimumról

„A”, „B” és „C” társaság 2023. január 1-je óta csoportos társaságiadó-alanyként működnek, a csoportkép-viselői feladatokat „C” társaság látja el. A 2023-as adóévről szóló bevallás összeállítása során merült fel az a kérdésünk, hogy a csoportos társaságiadó-alanynak kell-e alkalmaznia a jövedelem-(nyereség-)minimum szabályokat, vagy azokat a csoporttagoknak kell figyelembe venniük az egyedi adóalap megállapítása során. A 2329 jelű nyomtatvány NY-01-es lap 30. sorában a csoportképviselő kinek (mely adózónak) a vonatkozásában nyilatkozik a jövedelem-(nyereség-)minimum szabályok alkalmazásáról?

2024. május 27.

NAV-Figyelő 21. hét: Változott a jegybanki alapkamat, adó-amnesztia, üzemanyagárak

A NAV útmutatót adott ki az utólagos részesedésbejelentéssel kapcsolatban, amelyben a leggyakrabban felmerülő kérdésekre kívánt válaszolni az adóamnesztia kapcsán. Továbbá változott a jegybanki alapkamat és az adóhatóság meghatározta a júniusi üzemanyagárakat is – derül ki a NAV-Figyelő eheti számából.

2024. május 27.

Év végi záráshoz, év eleji nyitáshoz kapcsolódó teendők a társasági adóban

A számviteli beszámoló és az annak adatain alapuló társaságiadó-bevallás elkészítése az egyik legfontosabb olyan feladat, amely egy üzleti év zárásához kapcsolódik. A társaságiadó-kötelezettség szempontjából az üzleti év utolsó napjának több szempontból is relevanciája van: gondoljunk csak azokra az adóalap-korrekciókra, amelyek olyan számviteli tételekhez kapcsolódnak, amelyeket év végén számol el egy gazdálkodó. Emellett az év vége egyben lehetőségeket is nyújt az adózás tervezéséhez, egy esetleges adózási-módváltás megfontolásához. Nem utolsósorban az év vége sok szempontból olyan határidőt is jelent, amelyre indokolt kiemelt figyelmet fordítani. A zárás mellett természetesen a nyitás során, a következő év kezdeti időszakában is számos feladat jelentkezhet, különösen a mérlegkészítés, illetve a társaságiadó-bevallás benyújtása határidejéig bezárólag. Ezek a feladatok adózótól függően rendkívül változatosak, így kimerítő listát lehetetlen adni. Az Adó szaklap írása azokat a jellemzően előforduló, megfontolásra érdemes szabályokat, teendőket emeli ki, amelyek az adózók széles rétegét érinthetik.