A 2024-től hatályos áfa-szabályokat elemzi az Áfa-kalauz friss száma


A szaklap legfrissebb számában olvashat még az automata üzletek működtetésével kapcsolatos problémákról, valamint az áru mozgatásához használt göngyölegek áfa-kezeléséről.

Az Áfa-kalauz tartalmából:

Magony Krisztina: Az általános forgalmi adózás területét érintő 2024 évközi és azt követő változások

Az Országgyűlés a tavaszi és az őszi törvényalkotás keretében több tekintetben is módosította az áfaszabályozást. Ezek egy része jellegénél fogva már idén hatályba lépett, egy része a jövő évtől, míg további részek ezt követő időpontokban lépnek hatályba. A 2025-től hatályba lépő szabályok elfogadását és kihirdetését az ezekre történő megfelelő felkészülés biztosítása indokolta. A módosítások egy része a jogalkalmazás egyértelművé tételére irányul, egyes rendelkezések az iparági szabályozásban történt módosításokhoz történő alkalmazkodást, mások az uniós jogharmonizációt, illetve az adóelkerülés elleni fellépést, az adminisztratív terhek könnyítését célozzák. Tekintettel a módosítások számosságára és sokszínűségére, valamint a terjedelmi korlátokra, a cikk nem mutatja be a módosításokat teljes részletességgel.

dr. Boda Péter: Automata üzletek működtetésével kapcsolatos problémák az áfában

Cikkünkben azt vizsgáljuk meg, hogy az általános forgalmi adó alanyainak milyen feltételek mellett kell teljesíteniük az adókötelezettségeiket abban az esetben, ha a köznyelvben „állandó személyes felügyelet nélkül működő üzletekként” vagy „automataüzletekként” megnevezett értékesítési mechanizmusok alkalmazása útján teljesítenek termékértékesítéseket.

dr. Váradi Adrienn: Az áru mozgatásához használt göngyölegek kezelése az általános forgalmi adó szempontjából

Az adóalanyok széles körének tevékenysége igényli azt, hogy az általuk előállított, forgalmazott, értékesített termékek – különösen a szállítás során való megrongálódás elkerülése érdekében – valamilyen göngyöleg (például ládák, raklapok) felhasználásával kerüljenek kiszállításra a megrendelők (vevők) felé. Tekintettel arra, hogy a gyakorlati életben a jelzett esetekben – vagyis amikor a göngyölegeket a termékértékesítések során a termékkel együtt mozgatják – a helyes áfakezelés módját az adott tényállás sajátosságai befolyásolják (vagyis nincs egyetlen, egységesen elfogadott módja az alkalmazandó bizonylatolási struktúrának), minden egyedi tényállás esetén érdemes jobban átgondolni, hogy az adott helyzetben a göngyölegnek az érintett felek közötti átadása, mozgatása hogyan kezelendő megfelelően az általános forgalmi adónem szempontjából, így többek között az milyen bizonylatolási konstrukció kialakítását teszi szükségessé. A jelen cikkben több – az áfa szempontjából releváns – aspektusból vizsgáljuk a göngyölegek kérdéskörét, mely remélhetőleg segítséget fog nyújtani e témában jobban eligazodni kívánó olvasónak.

Az Áfa-kalauz 2023/12-es számát itt rendelheti meg.




Kapcsolódó cikkek

2024. május 28.

Május 31. – több mint háromszázezer vállalkozást érintő határidő

Az elmúlt három évet vizsgálva, rendre közel negyedmillió vállalkozás nyújtja be a pénzügyi beszámolóját májusban az OPTEN adatai szerint. Év elejétől május végéig jellemzően 5 cégből 4 leadja a beszámolóját. A pénzügyi beszámolóra vonatkozó határidő elmulasztása komoly szankciókkal járhat.

2024. május 28.

Csoportos társaságiadó-alany tagjainak nyilatkozata a jövedelem-(nyereség-)minimumról

„A”, „B” és „C” társaság 2023. január 1-je óta csoportos társaságiadó-alanyként működnek, a csoportkép-viselői feladatokat „C” társaság látja el. A 2023-as adóévről szóló bevallás összeállítása során merült fel az a kérdésünk, hogy a csoportos társaságiadó-alanynak kell-e alkalmaznia a jövedelem-(nyereség-)minimum szabályokat, vagy azokat a csoporttagoknak kell figyelembe venniük az egyedi adóalap megállapítása során. A 2329 jelű nyomtatvány NY-01-es lap 30. sorában a csoportképviselő kinek (mely adózónak) a vonatkozásában nyilatkozik a jövedelem-(nyereség-)minimum szabályok alkalmazásáról?