A globális minimáladó előtt előtt egyengeti az utat az amerikai pénzügyminiszter


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Janet Yellen reméli, hogy a amerikai kongresszus elfogadja a globális minimumadóról szóló tervezetet.

Reményét fejezte ki az amerikai pénzügyminiszter vasárnap, hogy az Egyesült Államok törvényhozása elfogadja a globális minimumadóról szóló tervezetet, amely lehetővé teszi a multinacionális vállalatok megadóztatását.

„Bízom abban, hogy amit meg kell tennünk, hogy megfeleljünk a minimumadó követelményeinek, azt tartalmazni fogja a szociális-jóléti csomag” – fogalmazott Janet Yellen az ABC nevű amerikai televíziónak adott interjújában.

Az amerikai munkavállalókat védik

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 2019-ben kezdte kidolgozni a globális minimumadó-szabályozás keretrendszerét. A héten Párizsban elfogadott megállapodás lényege, hogy a jövőben egységesen, 15 százalékos társasági adót alkalmaznak a kormányok a külföldi multinacionális vállalatokra.

globális minimáladó

Yellen történelminek nevezte a globális minimumadóról szóló megállapodást, amelyet több mint 130 ország elfogadott. A miniszter szerint az új adó megakadályozza, hogy egyes országok társasági adókulcsaik csökkentésével magukhoz vonzzák az amerikai vállalkozásokat, ami végső soron az amerikai munkavállalókat érinti hátrányosan.

A megállapodás lehetőséget nyújt az adók beszedésére a sikeres vállalatoktól, nemcsak a munkavállalóktól – mondta a miniszter.

Demokraták is kiálltak az adócsomag mögül

Joe Biden amerikai elnök 3500 milliárd dollárosra becsült szociális-jóléti csomagjáról, amely többek között családi, oktatási, egészségügyi és klímavédelmi intézkedéseket tartalmaz, a múlt héten szavazott volna a képviselőház, azonban kiderült, hogy nemcsak a republikánusok, hanem a centrista demokraták sem értenek egyet a tervezettel. Múlt csütörtökön Joe Manchin, Nyugat-Virginia állam demokrata szenátora, valamint Kyrsten Sinema, Arizona állam demokrata szenátora is jelezte, sokallja a 3500 milliárd dolláros csomagot.

A Biden-kabinet az amerikai történelem egyik legnagyobb adóemeléséből finanszírozná a tervezetet. Többek között 21-ről 28 százalékra emelnék a társaságiadó-kulcsot. A társasági adót a 2017-es adótörvény részeként a Donald Trump elnök vezette adminisztráció csökkentette 35 százalékról a jelenlegi szintre. A szenátusi republikánusok vezetője, Mitch McConnell korábban azt mondta: mindent megtesznek, hogy megakadályozzák a „radikális kiadási csomag” elfogadását.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 3.

Áfacsalókra csapott le a NAV

Kriptovalutában, kábítószerben és készpénzben tartotta a vagyonát egy hazai bűnszervezet, amely több, mint félmilliárd forintnyi áfa befizetését csalta el. Az elkövetők a bűncselekmény elkövetéséből származó hasznot kriptovalutában, készpénzben, ingatlanban, illetve lőfegyver-gyűjteményben halmozták fel. A nagyszabású akció során egyszerre 30 helyszínen csaptak le a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozói, a MERKUR kommandósai és Bevetési Igazgatóság járőrei. A gyanúsítottak elfogása mellett a bűnös úton szerzett vagyontárgyakat is lefoglalták, továbbá 450 millió forint értékben zároltak ingatlant.

2024. május 2.

Svédország – kis nép, nagy teljesítmény

A svédek büszkék hazájukra és erre minden okuk megvan. Az ország versenyképes, a gazdaság nemcsak a hagyományos ágazatokban, hanem a high-tech szektorban is nagyon jó teljesítményt nyújt, a jóléti társadalom stabilitást, biztonságérzetet ad minden polgárnak. Svédország közismerten magas adózású országnak számít, a magas színvonalú jóléti szolgáltatások és biztonsági háló alapja a magas adójövedelem.