A hiteltörlesztést is segítheti az önsegélyező pénztár


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az iskolakezdést, a devizahitel-törlesztést és a közüzemi díjak kifizetését is segíthetik az önsegélyező pénztárak, ha ehhez munkaadónk is hozzájárul – derül ki az UCMS Group friss blogbejegyzéséből.


Az önkéntes kölcsönös biztosítópénztárak működését az 1993. évi XCVI. törvény szabályozza. Három működő pénztártípusról beszélhetünk: nyugdíjpénztárról, egészségpénztárról és önsegélyező pénztárról. Jelen írásunkban az önsegélyező pénztárakat, és azok előnyeit igyekszünk bemutatni.

Mit is érdemes tudnunk az önkéntes önsegélyező pénztárakról? Lényegi elemeit tekintve az önkéntes önsegélyező pénztár természetes személyek elhatározásából, illetve a munkáltató kezdeményezésére munkavállalók által alapított szervezet, melynek működése a függetlenségen, a kölcsönösségen, a szolidaritáson és az önkéntességen alapul. Ezek a pénztárak tulajdonképpen a tagok, illetve azok közeli hozzátartozói részére nyújtanak szolgáltatásokat.

Egyik fontos előnye az önkéntes kölcsönös önsegélyező pénztáraknak, hogy azokba a munkáltatók munkáltatói hozzájárulásként a minimálbér harminc százalékát fizethetik be, mely béren kívüli juttatásnak minősül. A kedvező adózáshoz azonban a magánszemélynek nyilatkoznia kell arról, hogy az adott hónapban más juttatótól nem kapott munkáltatói hozzájárulást.

Mérlegképes Kreditkártya

Szerezze meg Ön is kötelező kreditpontjait Kiadónk minőségi képzésein! További részletekért kattintson ide!

Rodin mérlegképes kreditpontos rendezvények – további részletek itt.

A Complex Kiadó kreditpontot érő kiadványai

Nézzük végig, hogy milyen szolgáltatások vehetők igénybe a pénztárakban felhalmozódott megtakarításokból.

Az idei évtől a gyermek születéséhez kapcsolódó ellátások kiegészülnek, ami azt jelenti, hogy akár a gyermek születése előtt felmerülő költségekkel kapcsolatban is nyújtható segély, támogatás.

Nevelésiév-kezdési, tanévkezdési támogatás mellett, – mely tankönyvre, taneszközre, ruházatra fordítható – a jövőben a felsőoktatási intézményben tanulóra tekintettel kifizetett tandíj, kollégiumi díj, albérleti díj megtérítése is biztosítható. A beiskolázási támogatás éves maximuma is emelkedett, gyermekenként a minimálbér összegére nőtt. Ezzel a kedvező változással lehetővé válik gyermekünk tanulásával kapcsolatos jövőbeni kiadásaink tervezése.

A már eddig is ismert munkanélküli ellátások, tűz- és elemi károkhoz kapcsolódó segélyek, betegséghez kapcsolódó segélyek mellett 2013-tól megoldható az otthoni gondozás és az idősgondozás támogatása is. Ez utóbbiakra fordítható kiadás legfeljebb a nyugdíjminimum összege lehet.

Az idei évtől lehetőség van a lakáscélú devizahitellel rendelkező pénztártagok támogatására is. Ez nemcsak a bajba jutott adósoknak jelenthet nagy segítséget, hanem azoknak is, akik időben tudják törleszteni a tartozásukat és az előírt feltételnek megfelelnek, azaz a törlesztő részletük mértéke az árfolyamváltozás következtében több mint húsz százalékkal nőtt. A hitel törlesztésére fordítható összeg havonta a minimálbér tizenöt százaléka lehet.

A jogalkotó nemcsak a devizaadósokra, hanem a közüzemi díjaikat nehezen fizetőkre is gondolt. Jó hír a számukra, hogy a közüzemi díjak finanszírozására is fordítható összeg, legfeljebb havonta a minimálbér tizenöt százalékáig. Felhívnánk azonban a figyelmet arra, hogy erre nem minden pénztártag jogosult, csak az, aki védendő fogyasztónak minősül. Védendő fogyasztók azok, akik – jogszabályban meghatározott szociális helyzetük, vagy valamely egyéb tulajdonságuk alapján – a villamosenergia-ellátásban megkülönböztetett feltételek szerint vehetnek részt.

Talán a fenti kedvező szabályváltozások meghozzák a kedvet, hogy csatlakozzunk egy önkéntes önsegélyező pénztárhoz, és kihasználjuk ezt az eddig nem túl népszerű cafeteria elemet, hiszen számos előnye van. Feltéve, hogy ehhez a munkáltatónk is hozzájárul.

A bejegyzés az UCMS Group Hungary blogoldalán jelent meg. Az UCMS Group Hungary az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.