APEH-forgatókönyv változó karakterekre


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Mi a teendő, ha valaki adószámának utolsó két karaktere megváltozik?

Mint ismert, a 11 jegyű adószám utolsó két számjegye az illetékes APEH Igazgatóság jelölésére szolgál. Az APEH Regionális Igazgatóságainak 2007. január 1-vel történt megalakulásához kapcsolódóan az adószámok utolsó két számjegye általában nem módosult: így az adózók adószámának utolsó két számjegyében történt változás nem érintette az adóalanyok teljes körét, hanem csak azokat, amelyek 2007. január 1-től bekerültek az APEH Kiemelt Adózóinak Igazgatósága illetékességébe, vagy fordítva, onnan kikerültek – olvasható az APEH honlapján közzétett tájékoztatóban.

Abban az esetben azonban, ha az adózó adószámának utolsó két karaktere megváltozik, akkor annak közléséig, illetve – amennyiben az adózó számláit számítógéppel állítja elő – a program átállításához szükséges ésszerű és indokolt ideig az adózó minden további nélkül használhatja a számlázás során a korábbi adószámát.

A tájékoztató szerint az így kibocsátott, illetve befogadott számlák – amennyiben egyéb hibában, hiányosságban nem szenvednek – adóigazgatási azonosításra alkalmasak, azokra adólevonási jog – az arra vonatkozó szabályok szerint – alapítható. Ezért az év elején – az értesítés kézhezvételéig, illetve a számítógépes program annak alapján történő haladéktalan, ésszerű időn belül történő átállításáig – kibocsátott számlákat nem kell korrigálni az adószám utolsó két számjegyének változása miatt.

Forrás: PrivátBankár


Kapcsolódó cikkek

2024. május 28.

Csoportos társaságiadó-alany tagjainak nyilatkozata a jövedelem-(nyereség-)minimumról

„A”, „B” és „C” társaság 2023. január 1-je óta csoportos társaságiadó-alanyként működnek, a csoportkép-viselői feladatokat „C” társaság látja el. A 2023-as adóévről szóló bevallás összeállítása során merült fel az a kérdésünk, hogy a csoportos társaságiadó-alanynak kell-e alkalmaznia a jövedelem-(nyereség-)minimum szabályokat, vagy azokat a csoporttagoknak kell figyelembe venniük az egyedi adóalap megállapítása során. A 2329 jelű nyomtatvány NY-01-es lap 30. sorában a csoportképviselő kinek (mely adózónak) a vonatkozásában nyilatkozik a jövedelem-(nyereség-)minimum szabályok alkalmazásáról?

2024. május 27.

NAV-Figyelő 21. hét: Változott a jegybanki alapkamat, adó-amnesztia, üzemanyagárak

A NAV útmutatót adott ki az utólagos részesedésbejelentéssel kapcsolatban, amelyben a leggyakrabban felmerülő kérdésekre kívánt válaszolni az adóamnesztia kapcsán. Továbbá változott a jegybanki alapkamat és az adóhatóság meghatározta a júniusi üzemanyagárakat is – derül ki a NAV-Figyelő eheti számából.

2024. május 27.

Év végi záráshoz, év eleji nyitáshoz kapcsolódó teendők a társasági adóban

A számviteli beszámoló és az annak adatain alapuló társaságiadó-bevallás elkészítése az egyik legfontosabb olyan feladat, amely egy üzleti év zárásához kapcsolódik. A társaságiadó-kötelezettség szempontjából az üzleti év utolsó napjának több szempontból is relevanciája van: gondoljunk csak azokra az adóalap-korrekciókra, amelyek olyan számviteli tételekhez kapcsolódnak, amelyeket év végén számol el egy gazdálkodó. Emellett az év vége egyben lehetőségeket is nyújt az adózás tervezéséhez, egy esetleges adózási-módváltás megfontolásához. Nem utolsósorban az év vége sok szempontból olyan határidőt is jelent, amelyre indokolt kiemelt figyelmet fordítani. A zárás mellett természetesen a nyitás során, a következő év kezdeti időszakában is számos feladat jelentkezhet, különösen a mérlegkészítés, illetve a társaságiadó-bevallás benyújtása határidejéig bezárólag. Ezek a feladatok adózótól függően rendkívül változatosak, így kimerítő listát lehetetlen adni. Az Adó szaklap írása azokat a jellemzően előforduló, megfontolásra érdemes szabályokat, teendőket emeli ki, amelyek az adózók széles rétegét érinthetik.