Átláthatóbb lesz az építőipari kivitelezés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ígéri az önkormányzati és területfejlesztési tárca. 2008. január 1-től módosulnak a kivitelezési előírások, szigorodnak a szakmai követelmények és a szerződéses kötelezettségek. A tervezet már olvasható a tárca honlapján.

A hatályos 51/2000. (VIII. 9.) FVM-GM-KöViM együttes rendelet helyébe lépő új jogszabály pontosan meg fogja határozni az építés résztvevői (építtetők, tervezők, szakértők, műszaki ellenőrök, felelős műszaki vezetők, kivitelezők, stb.) feladatait, felelősségét, valamint elő fogja írni szakmagyakorlási jogosultságukat és szigorítani fogja az ellenőrzést is.

Építési szerződés, építési napló

Az új rendelet részletesen fogja szabályozni az építési szerződés formai és fontosabb tartalmi elemeit, és kötelezővé teszi az írásbeli szerződéskötést. A szerződésben fel kell sorolni az alvállalkozó kivitelezőket, a teljesítést biztosító mellékkötelezettségeket, és utalni kell a szakmai felelősségbiztosításra is. A kivitelezés megkezdésekor az építési munkahelyet rendeletben meghatározott részletszabályok szerint lehet majd átadni és átvenni.
Az építési napló vezetésének újraszabályozása az egyik legfontosabb eleme a tervezetnek, hiszen ez az egyik olyan hiteles dokumentum, amely az építőipari kivitelezéssel kapcsolatos polgári perekben a döntések alapját képezi. Az újrendelet rögzíti majd a napló szakmai tartalmát, vezetésének szabályait, a naplóba bejegyzők és betekintők személyét, a bejegyzés módját, a felhasználás, megőrzés szabályait. A tartalmi és formai követelményeket a melléklet tételesen felsorolja.

Adóhatósági bejelentés

A kivitelezés megkezdését megelőzően 15 nappal az építtetőnek be kell jelentenie az építésfelügyeleti hatóságnak a közbeszerzéssel érintett építkezést, illetve 30 millió forint építményértéket meghaladó építkezést. Ezzel egyidejűleg az adóhatóságot is tájékoztatnia kell az építési tevékenységre vonatkozó teljes kivitelezési értékről az építés helyszínének pontos címéről és helyrajzi számáról. Egyéb épületekre is vonatkozik a bejelentési kötelezettség, de azt utólagosan, a kivitelezés megkezdését követő 5 munkanapon belül kell teljesíteni. Az építésfelügyeleti hatóság így már idejében ki tudja szúrni a jogosulatlan, kontár, szakszerűtlen kivitelezést.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 27.

NAV-Figyelő 21. hét: Változott a jegybanki alapkamat, adó-amnesztia, üzemanyagárak

A NAV útmutatót adott ki az utólagos részesedésbejelentéssel kapcsolatban, amelyben a leggyakrabban felmerülő kérdésekre kívánt válaszolni az adóamnesztia kapcsán. Továbbá változott a jegybanki alapkamat és az adóhatóság meghatározta a júniusi üzemanyagárakat is – derül ki a NAV-Figyelő eheti számából.

2024. május 27.

Év végi záráshoz, év eleji nyitáshoz kapcsolódó teendők a társasági adóban

A számviteli beszámoló és az annak adatain alapuló társaságiadó-bevallás elkészítése az egyik legfontosabb olyan feladat, amely egy üzleti év zárásához kapcsolódik. A társaságiadó-kötelezettség szempontjából az üzleti év utolsó napjának több szempontból is relevanciája van: gondoljunk csak azokra az adóalap-korrekciókra, amelyek olyan számviteli tételekhez kapcsolódnak, amelyeket év végén számol el egy gazdálkodó. Emellett az év vége egyben lehetőségeket is nyújt az adózás tervezéséhez, egy esetleges adózási-módváltás megfontolásához. Nem utolsósorban az év vége sok szempontból olyan határidőt is jelent, amelyre indokolt kiemelt figyelmet fordítani. A zárás mellett természetesen a nyitás során, a következő év kezdeti időszakában is számos feladat jelentkezhet, különösen a mérlegkészítés, illetve a társaságiadó-bevallás benyújtása határidejéig bezárólag. Ezek a feladatok adózótól függően rendkívül változatosak, így kimerítő listát lehetetlen adni. Az Adó szaklap írása azokat a jellemzően előforduló, megfontolásra érdemes szabályokat, teendőket emeli ki, amelyek az adózók széles rétegét érinthetik.

2024. május 24.

Az Európai Tanács új szabályokról állapodott meg a forrásadó-eljárásokra vonatkozóan

A Tanács megállapodásra jutott a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló gyorsabb és biztonságosabb eljárásokról, amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a […]