Az adócsalás hoz a legtöbbet


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az államnak okozzák a legtöbb kárt a pénzügyi bűncselekmények elkövetői. Április végéig csaknem 6 milliárd forint összegű adócsalást tártak fel a vám- és pénzügyőrség nyomozói, ám az elkövetési értéknek csupán a tizedét tudták lefoglalni.

A VPOP tavaly szeptember közepén vette át a rendőrségtől a pénzügyi bűncselekményekkel kapcsolatos nyomozati jogkört, így többek között adócsalással, jogosulatlan gazdasági előny megszerzésével, a számviteli rend megsértésével és csődbűntettel kapcsolatos bűncselekményekben nyomoz. A szervezet felkészült a feladatra, munkáját eredményesen végzi, amit jelez, hogy havonta tárnak fel milliárdos visszaéléseket – értékelte az eddigi munkát Veres János egy sajtótájékoztatón kedden.

A leggyakoribb bűncselekmény a VPOP adatai szerint a csődbűntett, április végén több mint háromezer ilyen ügyben folyt nyomozás. Az idén eddig kétszer annyi csőddel kapcsolatos eset végére tettek pontot a nyomozók, mint tavaly szeptember és december között, az elkövetési érték azonban több mint egy milliárddal kevesebbre, mindössze 307 millió forintra rúgott. A második ˝legnépszerűbb˝ bűntény az adócsalás, április végén több mint kétezer ügy volt folyamatban, 35 esetben pedig munkáltatással összefüggésben elkövetett adócsalással kapcsolatban nyomoztak. A tavaly szeptember közepe óta befejezett vizsgálatok szerint a költségvetést több mint 11,5 milliárd forinttal kurtították meg az adócsalók. Tőlük tavaly az utolsó negyedévben több mint 1,6 milliárd forint értékben foglaltak le ingatlanokat és ingóságokat, az idén azonban alig több mint félmilliárd jött össze.

Az Európai Unió pénzügyi érdekeinek megsértése miatt az idén eddig 13 ügyben indított eljárást a VPOP. Az eddig lezárt tíz esetben mindössze 20 millió forintnyi uniós forrást használtak fel jogosulatlanul. A leggyakrabban a mezőgazdasági támogatásokkal élnek vissza a pályázók, akik privát bankszámlájukra utalják át az előleget vagy saját részükre ingatlant, illetve ingóságokat vásárolnak belőle. A VPOP az idén jóval jelentősebb csalásokat tárt fel, mint tavaly. A lezárt 75 ügyben több mint 4 milliárd forintra rúgott az elkövetési érték, míg tavaly 119 ügy esetében mindössze 444 millió forintra.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.