Az ingatlanfejlesztők üdvözölték az 5 százalékos áfát


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Kedvező hatással lehet az elmúlt hónapokban megtorpant lakásépítésekre az ismét visszatérő 5 százalékos általános forgalmi adó (áfa) – reagáltak csütörtökön szakmai szervezetek.

Az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) üdvözli a kedvezményes áfa folytatását az új lakások piacán. A legnagyobb magyarországi ingatlanfejlesztőket tömörítő szervezet közleménye szerint a döntés lehetőséget biztosít az ingatlanpiacon a kínálati oldal megerősödésére.

Szerintük a lakóingatlan-piac 2008 óta nagy kilengésekkel, nehezen tervezhetően működik. A mostani, területi korlátozás nélküli 5 százalékos áfa nagyon jó irányt jelent, mert lélegzetvételhez jut a piac – összegezte Kiss Gábor, az IFK alelnöke a közlemény szerint. Hangsúlyozta azt is, hogy a hosszú távú, kiszámítható szabályozás a piac számára nélkülözhetetlen, ezért az IFK a kedvezményes áfa további, több cikluson átívelő meghosszabbítását támogatja.

Az Otthon Centrum szerint ismét erőre kaphat az újlakás-piac. Az ingatlanközvetítő hálózat közleménye szerint a kedvezményes áfa és az otthonteremtési támogatások az elmúlt években megtöbbszörözték az építési és lakásvásárlási kedvet, de a kedvezményes áfa kivezetése ezt a lendületet megtörte. A jelenlegi helyzetben, amikor a járvány miatt egyre erősebb a gazdaságot érintő elbizonytalanodás, mindenképpen jótékony hatással lehet az intézkedés az egyik legjelentősebb gazdasági ágazatra, az építőiparra, amely így a gazdaság teljesítményén érdemben tud majd javítani – hangsúlyozták.

Mivel az új rendelkezés nem köti a kedvezményt a rozsdaövezeti területek igénybevételéhez, várhatóan tovább folytatódhatnak a nagyvárosokban és az agglomerációban zajló fejlesztések is – tették hozzá a közleményben.

A Társaság a Lakásépítésért, Lakásfelújításért Egyesület azt közölte, bíznak benne, hogy a bejelentett 5 százalékos újlakás-áfa és a kapcsolódó intézkedések alkalmasak lesznek a gyermekvállalás ösztönzésére és a jelenleg csökkenő lakásépítési trend megfordítására.

Az MTI-hez eljuttatott összefoglalójukban hangsúlyozták ugyanakkor azt is, hogy az 5 százalékos áfakulcs bevezetése akkor jelent valódi segítséget az építésgazdaságnak, ha a 2022. évi határidő lejárata utáni időszak is tervezhető, és beláthatóak az ezt követő időszakra vonatkozó kormányzati elképzelések. Az építőanyaggyártási és kivitelezési kapacitások tervezésénél, a szakképzésnél évtizedes előretekintés szükséges.

Az egyesület szerint a kiszámíthatóságot erősítené, ha megszületne egy, legalább 15 évre szóló lakásprogram. Ennek tartalmaznia kellene az alapvető elveket, a lakásépítési, lakásfelújítási, bérlakásépítési célszámokat, a legfontosabb támogatási eszközöket és azok hozzávetőleges éves keretösszegét.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 24.

Az Európai Tanács új szabályokról állapodott meg a forrásadó-eljárásokra vonatkozóan

A Tanács megállapodásra jutott a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló gyorsabb és biztonságosabb eljárásokról, amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a […]

2024. május 24.

Varga Mihály: a kormány kitart az adócsökkentés politikája mellett

A kormány kitart az adócsökkentés politikája mellett, az elmúlt évtizedben a magyar gazdaság teljesítménye nőtt, miközben az adóelvonás mértéke csökkent – mondta a pénzügyminiszter a Magyarország tíz legnagyobb adózója elismerés átadó ünnepségén pénteken, Budapesten.

2024. május 24.

A közvetett adózás rendszere Egyiptomban (1. rész)

Egyiptom modern áfa-szabályozása 2016-ra datálható, ekkor lépett életbe az új áfa-törvény, amely felváltotta a korábbi termék-szolgáltatás jellegű adót. A törvény két jelentős módosításon esett át, először 2020-ban, majd 2022-ben.