Csúszik a pozitív adóslista


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Társadalmi vitára bocsátják a teljes körű lakossági hitelnyilvántartás kérdését, a bevezetése azonban újabb egy évet késik.

Várhatóan ősszel kérik ki a nyugdíjasszervezetek, nagycsaládosok és más társadalmi szervezetek véleményét a pozitív adóslista néven elhíresült kezdeményezésről. A lista létrehozását még 2002-ben terjesztette elő a Magyar Bankszövetség; az év elején Erdei Tamás a Világgazdaságnak úgy nyilatkozott, hogy jövő év közepétől startolhat az új rendszer.

A jelenlegi állás szerint azonban legkorábban jövő tavasszal tárgyalhatja a parlament a javaslatot, a jogszabály pedig várhatóan csak 2009-ben lép hatályba.

A teljes körű lakossági hitelnyilvántartás célja, hogy a pénzintézetek alaposabban megismerhessék ügyfeleik fizetőképességét, így még időben megakadályozható lenne a hitelhalmozással járó túlzott eladósodás és az egyre gyakoribbá váló hitelbedőlés. Jelenleg a bankok csak annak nézhetnek utána, ügyfelük más pénzintézeteknél nem maradt-e el a törlesztéssel, és nem szerepel-e a központi hitelinformációs rendszer feketelistáján, a BAR-listán. Utóbbi egyébként továbbra is megmaradna, azonban csak a fizetőképesség ténye lenne belőle leszűrhető, az eladósodottsági szint nem.

Forrás: Index


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.