Diákhitel, kismamák: fontos változások jönnek – itt vannak a részletek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Számos ponton módosult a diákhitelről szóló jogszabály.

Számos ponton módosult a diákhitelről szóló jogszabály. A jövőben általánossá válik, hogy bármely hiteladós, aki már bejelentett jövedelme (és nem a minimálbér) után fizeti a jövedelem 6 százalékában megszabott törlesztőrészletet, legfeljebb 24 hónapra kérhet törlesztőrészlet-mérséklést.

Kedvezőtlen változás a bliccelőknek, hogy az adóhatóság immár nem adójogi, hanem polgári jogi szabályok alapján intézkedhet a tartozás behajtásáról, így 5,5 év után is behajthatóak lesznek a diákhitel-tartozások.

Ezentúl nem csak a költségtérítéses, de az államilag finanszírozott képzésben tanuló hallgatók is engedményezhetik a hitelösszeget, vagy annak egy részét az adott felsőoktatási intézményre, így nemcsak a hallgatói költségtérítés, de a kollégiumi díj, vagy épp a pótvizsga díj is automatikusan fizethető lesz a diákhitelből.

A diákhitellel rendelkező kismamák (pontosabban a TGYÁS-on, GYES-en és GYED-en lévők) esetében a jövőben nem a Magyar Államkincstár, hanem a Diákhitel Központ (DK) állapítja meg azt az időszakot, amikor a diákhitel kamatterheit átvállalja az állam.

A jövőben a törlesztés szüneteltetését azok is igényelhetik, akik rehabilitációs járadékban részesülnek. A DK a jövőben a végleges rokkantságot megállapító határozat kézhezvételét követően automatikusan törli a hiteltartozást.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. május 21.

NAV: éjfélkor jár le az szja-bevallási határidő

Éjfélig lehet kiegészíteni, illetve elfogadni az szja-bevallási tervezetet, de nem éri meg az utolsó percekre hagyni hívta fel a figyelmet kedden a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

2024. május 21.

Szja: vármegye és BKK-bérlet térítése

A cég budapesti székhellyel rendelkezik, és a budapesti munkavállaló BKK bérlet helyett Pest vármegyei bérletet vásárol. Kérdés, hogy elszámolható-e adómentesen a vármegyebérlet a BKK bérlet helyett, illetve Budapest közigazgatási határán kívülről munkába járáshoz igénybe vett vármegyebérlet elszámolható-e számla nélkül adómentesen?