Éjszakai vita az SZJA-ról


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Országgyűlés kedden éjszaka lefolytatta a személyi jövedelemadó (szja) meghatározott részének az adózó rendelkezése szerinti felhasználásáról szóló törvény módosítására vonatkozó javaslat általános vitáját.

Pettkó András (MDF) felszólalásában a mintegy 70 ezer civil szervezet, illetve alapítvány, egyesület támogatását szorgalmazta az szja 1 százalékával, emlékeztetve, hogy ennek hiányában minden harmadik szervezet valójában nem is működik.

Mécs Imre (MSZP) azt a módosító javaslatát ismertette, amely szerint ha az adózó felajánlását a kedvezményezett adminisztratív vagy más akadály miatt nem tudja fogadni, 30 napon belül más szervezet részére megismételhesse felajánlását. A képviselő értetlenségét fejezte ki, amiért egyik bizottság sem támogatta elképzelését. A kormánypárti politikus azon is változtatna, hogy az adózó a továbbiakban ne kötelezően névtelenül tegye meg felajánlását, hanem ő dönthessen neve megjelenítéséről.

Pettkó András nem értett egyez az utóbbi javaslattal, mivel értékelése szerint ez visszaélésekre adhat alkalmat a kedvezményezettek részéről. Megjegyezte: az MDF javaslata alapján az adózó a rákövetkező évben, az új adócsomaggal együtt kapna értesítést arról, hogy felajánlott 1 százaléka megérkezett-e rendeltetési helyére. Az ellenzéki képviselő civil bank létrehozását is szorgalmazta, akár visszatérítendő támogatásokkal.

Mécs Imre pitiánernek és gusztustalannak nevezte az előterjesztés azon részét, amelynek értelmében visszakövetelhető lenne az 1 százalék attól az adózótól, akinek végül kevesebb az adója, mint amit korábban kiszámolt a bevallásnál. Hozzáfűzte: az adófizetők 60 százalékát sem éri el az 1 százalékot felajánlók aránya.

Tátrai Miklós pénzügyminisztériumi államtitkár zárszavában kifejtette: a kormány csak olyan módosításokat támogat, amelyek nem érintik a törvény filozófiáját, vagyis azt, hogy az adózók közvetlenül juttassák el felajánlásokat a kiválasztott civil szervezetekhez. Étékelése szerint a Pettkó András által javasolt visszaigazolás bonyolultabbá tenné a rendszert. Nem támogatta a névhasználatot sem, mivel – mint mondta – előfordulhat, hogy az iskolákban számon kérnék a szülőktől a felajánlásokat, amiket nem utaltak át, pedig elvárták volna tőlük.

Az elnöklő Világosi Gábor lezárta a részletes vitát, majd – felszólaló hiányában – a 2006. évi zárszámadási törvényjavaslat részletes vitáját és berekesztette az ülésnapot.

A Ház kedden 8 órakor folytatja a munkát.

Forrás: HírExtra


Kapcsolódó cikkek

2024. május 24.

Az Európai Tanács új szabályokról állapodott meg a forrásadó-eljárásokra vonatkozóan

A Tanács megállapodásra jutott a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló gyorsabb és biztonságosabb eljárásokról, amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a […]

2024. május 24.

Varga Mihály: a kormány kitart az adócsökkentés politikája mellett

A kormány kitart az adócsökkentés politikája mellett, az elmúlt évtizedben a magyar gazdaság teljesítménye nőtt, miközben az adóelvonás mértéke csökkent – mondta a pénzügyminiszter a Magyarország tíz legnagyobb adózója elismerés átadó ünnepségén pénteken, Budapesten.

2024. május 24.

A közvetett adózás rendszere Egyiptomban (1. rész)

Egyiptom modern áfa-szabályozása 2016-ra datálható, ekkor lépett életbe az új áfa-törvény, amely felváltotta a korábbi termék-szolgáltatás jellegű adót. A törvény két jelentős módosításon esett át, először 2020-ban, majd 2022-ben.