Emelik a jövedéki adót Romániában


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Szeptember közepétől két lépcsőben emelkedik Romániában az üzemanyagra kivetett jövedéki adó.


Szeptember 15-től literenként 0,16 lejjel, október 1-től pedig ugyanennyivel fog nőni a jövedéki adó, így lényegében literenkénti 0,32 lejes emelkedésről van szó. A kormány közölte, azért döntöttek a lépcsőzetes növelés mellett, hogy az intézkedés ne okozzon sokkhatást a piacon, és a fogyasztás ne essen vissza. A hatóságok arra számítanak, hogy a jövedéki adó emelése nem fogja befolyásolni jelentősen az üzemanyag árát. A kormány közleménye szerint az üzemanyag árában az adók és illetékek aránya Romániában az uniós átlag alattiak, ezért volt indokolt a növelés.

Az üzemanyag jövedéki adója legutóbb az idéntől csökkent, miután hatályon kívül helyezték a Ponta-kormány által 2014-ben bevezetett literenkénti 7 eurócentes pótlólagos jövedéki adót. A tavalyi év végi parlamenti választások után hivatalba lépett szociálliberális kormány nem akarta eltörölni a többletadót, de mivel az idei évre csúszott az új kabinet hivatalba iktatása, már nem tudták megakadályozni a hatályon kívül helyezését. A mostani növekedéssel a jövedéki adó lényegében ugyanakkora lesz, mint tavaly.

 

A kormány a szerdai ülésén arról is határozott, hogy októbertől fakultatív módon, január 1-től viszont kötelezően minden cég külön számlára kell fizesse az áfát, és arról a számláról csak az adóhatóság engedélyével vonhat vissza pénzt. A döntést bírálta a versenyszféra, mert szerinte a kis- és közepes vállalatoknak készpénzhiányt okozhat ez a lépés. A kormány az adócsalás visszaszorításának szükségességével magyarázta az áfás számla bevezetését.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.