Felsőoktatás: hová lehet a legjobb eséllyel felvételizni? – infografika


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A legnagyobb arányban a természettudományi képzésekre jelentkezők számíthattak tavaly sikeres felsőoktatási felvételire; a gazdasági képzéseknél a felvettek aránya 70 százalék alatt maradt, a művészeti irányokra aspirálóknak pedig csak az egyharmada jutott be. Az InfoTandem infografikája.


Magyarországon a 2017/2018-as tanévben összesen 64 felsőoktatási intézményben kezdhették meg tanulmányaikat a hallgatók – ez eggyel kevesebb az előzőnél. A felsőfokú alap- és mesterképzés nappali kurzusaira tavaly 74,8 ezren, az egy évvel korábbihoz képest – jórészt a korosztály csökkenéséből adódóan – 5,6 százalékkal kevesebben jelentkeztek. Az évtized eleje óta e téren enyhén hullámzó, de alapvetően lefelé tartó trend érvényesül (2011-ben még 101,8 ezren szerettek volna továbbtanulni). A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a ténylegesen felvettek száma a rendszerváltás óta – az 1990-es 16,8 ezerről indulva – lényegében stabilan ívelt felfelé, s 66,8 ezer fővel 2011-ben jutott a csúcsra. Onnantól kezdve azonban minden évben apadt valamennyit, s 2017-ben 51,5 ezerig esett vissza. 

A tavaly felvételizők közül azok bizakodattak leginkább a sikerben, akik valamilyen természettudományi területre aspiráltak: az ilyen képzést első helyen megjelölők több mint négyötödét, 82,3 százalékát felvették. Viszonylag jó eséllyel – 76–78 százalékos felvételi aránnyal – kecsegtettek a társadalomtudományok, a műszaki tudományok és a jogi terület is. Egyre nehezebb azonban bekerülni a művészeti szakokra, itt a felvételi arány mindössze egyharmados, ráadásul tovább romlott (36,8-ről 34,2 százalékra). Az országos átlag egyébként 68,8 százalék volt legutóbb.

Továbbra is a gazdasági és a műszaki területek a legkedveltebbek, a jelentkezők 17,7, illetve 15,4 százaléka ezeket jelölte meg első helyen. A legnagyobb változás az informatika területén mutatkozott, ahol a jelentkezők aránya 7,9-ről 9,1 százalékra nőtt. Itt a férfi túlsúly valamelyest enyhült, de még így is csak a felvételizők 15,4 százaléka volt nő.

A most zárul tanévben a felsőoktatási intézmények nappali képzésein 202,3 ezer fiatal tanult, 92,5 százalékuk az alap-, mester-, vagy osztatlan képzések valamelyikén. További 4,3 százalék a felsőoktatási szakképzésekre járt, 3,1 százalékot tett ki a doktoranduszok aránya, szűk 1 százalékot pedig szakirányú továbbképzések résztvevőié. A bolognai rendszer előtti egyetemi és főiskolai programok immár végleg kifutottak. A nappali képzésre járók között 1 százalékponttal, 65,5 százalékra (132,4 ezer főre) mérséklődött a teljesen vagy részben államilag támogatott képzésben tanulók aránya.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. május 24.

Az Európai Tanács új szabályokról állapodott meg a forrásadó-eljárásokra vonatkozóan

A Tanács megállapodásra jutott a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló gyorsabb és biztonságosabb eljárásokról, amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a […]

2024. május 24.

Varga Mihály: a kormány kitart az adócsökkentés politikája mellett

A kormány kitart az adócsökkentés politikája mellett, az elmúlt évtizedben a magyar gazdaság teljesítménye nőtt, miközben az adóelvonás mértéke csökkent – mondta a pénzügyminiszter a Magyarország tíz legnagyobb adózója elismerés átadó ünnepségén pénteken, Budapesten.

2024. május 24.

A közvetett adózás rendszere Egyiptomban (1. rész)

Egyiptom modern áfa-szabályozása 2016-ra datálható, ekkor lépett életbe az új áfa-törvény, amely felváltotta a korábbi termék-szolgáltatás jellegű adót. A törvény két jelentős módosításon esett át, először 2020-ban, majd 2022-ben.