Két pillér marad a nyugdíjrendszerben
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A kormány rövid távon csak a hiány lefaragásával tudott foglalkozni, ám jövő februárra megfogalmazódhat egy strukturális reform is. Ennek része lesz a kiadáscsökkentés és a járulékok átalakítása – mondta Matolcsy György, nemzetgazdasági miniszter a Napi Gazdaság adókonferenciáján.
A kormány egy közép-európai adómodellhez kívánt csatlakozni, amely egy angolszász típusú, alacsony terhelésből, egy forgalmi adózásból áll, egy közép-európai egykulcsos modellel kombinálva. Ez egészült ki a családi modellel. Középtávon három forrásból lehet finanszíroni egy adóreformot. Egyrészt a fehéredésből, másrészt a forgalmi adókból, a gazdaság növekedéséből és a kiadások csökkentéséből. Utóbbit a februárban bejelentendő, az év végéig kidolgozandó strukturális reformok révén lehet elérni, ezek 600-800 milliárd forint megtakarítást hoznak.
Az átalakítás része egy átfogó járulékreform, amelynek része lesz a munkaadókat és munkavállalókat érintő járulékok kezelése is – mondta Matolcsy.
A kormány egyelőre abban hisz, hogy tömegek lépnek át az állami nyugdíjrendszerbe, ám amint arról beszámoltunk, ezt egyelőre nem támasztják alá az előzetes tapasztalatok. Matolcsy lapunk kérdésére elmondta: senkit sem kényszerítenek a visszalépésre, ugyanakkor egy-két rossz hírt is elpöttyentett azok számára, akik egyelőre maradni szeretnének. Ezek szerint megszűnik a pénztári vagyonokra vonatkozó állami garancia.
A miniszter némileg ellentmondott önmagának, tekintettel arra, hogy egyszer azt hangsúlyozta, nem akarják megszüntetni a magánnyugdíjpénztárakat, ugyanakkor a középtávú célként a két pilléres, vagyis az állami és önkéntes lábból álló rendszert mutatta fel.
További részletek a Napi Gazdaságban
Forrás: Napi Gazdaság