Kiegészítésre váró bevallás-tervezetek és szezonális árusítók ellenőrzése | NAV-Figyelő 19. hét


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az egyéni vállalkozók, mezőgazdasági őstermelők és az áfás magánszemélyek is hozzáférnek bevallás-tervezetükhöz, amelyet azonban nekik vagy ki kell egészíteni, vagy saját maguknak kell kitölteniük a 22SZJA nyomtatványt. A tervezet azonban az előzőekben felsorolt adózói kör részére is segítség lehet. A NAV-Figyelő eheti száma az Accace szakértőjének tollából:

Az egyéni vállalkozók, áfás magánszemélyek és őstermelőknek is segítséget nyújthat a bevallás-tervezet

Az egyéni vállalkozók, mezőgazdasági őstermelők és az áfás magánszemélyek is hozzáférnek bevallás-tervezetükhöz, amelyet azonban nekik vagy ki kell egészíteni, vagy saját maguknak kell kitölteniük a 22SZJA nyomtatványt. A tervezet azonban az előzőekben felsorolt adózói kör részére is segítség lehet.

A NAV által esetükben készített tervezet csak egy ajánlat, az automatikusan nem válik bevallássá, azaz az abban szereplő adatokat ki kell egészíteni a vállalkozói, önálló, valamint őstermelői tevékenységből származó jövedelmekkel és fizetési kötelezettségekkel. Kiegészítés hiányában nem válik bevallássá a NAV által előkészített tervezet, és a bevallást be nem nyújtottként kell kezelni.

A tervezetekben szereplő adatok a kifizetők, munkáltatók által év közben beküldött bevallásokból származnak, így azok számára nyújthat segítséget az adóhatóság által előkészített bevallás-tervezet, akiknek ilyen jellegű jövedelme is volt a 2022-es évben.

Ha az az adózó, akinek automatikusan nem változik bevallássá tervezete május 22-éig elmulasztja a módosítást, kiegészítést, vagy saját maga nem készít, és nem nyújt be teljes értékű szja-bevallást, a NAV tizenöt napos határidővel felhívja a figyelmét, hogy pótolja a hiányt.

Ettől a héttől kezdve, egészen május 22-ig a NAV Infóvonala tovább elérhető valamennyi nap, valamint hétvégén is lehet a 1819-es telefonszámon segítséget kérni az SZJA-bevallássokkal kapcsolatban.

A fentieken túl a NAV-figyelőben IDE kattintva részletesen olvashat az eheti adótraffipax helyszínekről is. A cikk szerzője, Kertész Gábor az Accace Hungary adómenedzsere. Az Accace az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 27.

NAV-Figyelő 21. hét: Változott a jegybanki alapkamat, adó-amnesztia, üzemanyagárak

A NAV útmutatót adott ki az utólagos részesedésbejelentéssel kapcsolatban, amelyben a leggyakrabban felmerülő kérdésekre kívánt válaszolni az adóamnesztia kapcsán. Továbbá változott a jegybanki alapkamat és az adóhatóság meghatározta a júniusi üzemanyagárakat is – derül ki a NAV-Figyelő eheti számából.

2024. május 27.

Év végi záráshoz, év eleji nyitáshoz kapcsolódó teendők a társasági adóban

A számviteli beszámoló és az annak adatain alapuló társaságiadó-bevallás elkészítése az egyik legfontosabb olyan feladat, amely egy üzleti év zárásához kapcsolódik. A társaságiadó-kötelezettség szempontjából az üzleti év utolsó napjának több szempontból is relevanciája van: gondoljunk csak azokra az adóalap-korrekciókra, amelyek olyan számviteli tételekhez kapcsolódnak, amelyeket év végén számol el egy gazdálkodó. Emellett az év vége egyben lehetőségeket is nyújt az adózás tervezéséhez, egy esetleges adózási-módváltás megfontolásához. Nem utolsósorban az év vége sok szempontból olyan határidőt is jelent, amelyre indokolt kiemelt figyelmet fordítani. A zárás mellett természetesen a nyitás során, a következő év kezdeti időszakában is számos feladat jelentkezhet, különösen a mérlegkészítés, illetve a társaságiadó-bevallás benyújtása határidejéig bezárólag. Ezek a feladatok adózótól függően rendkívül változatosak, így kimerítő listát lehetetlen adni. Az Adó szaklap írása azokat a jellemzően előforduló, megfontolásra érdemes szabályokat, teendőket emeli ki, amelyek az adózók széles rétegét érinthetik.

2024. május 24.

Az Európai Tanács új szabályokról állapodott meg a forrásadó-eljárásokra vonatkozóan

A Tanács megállapodásra jutott a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló gyorsabb és biztonságosabb eljárásokról, amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a […]