Már a kötelező e-bevallás hírére is növekedtek a bevételek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Sikeresen vizsgázott az elektronikus adóbevallási rendszer az idei három kritikus időszakban – jelentette ki a pénzügyminiszter. Veres János elmondta: a január 31-i, február 12-i és 15-i határidőre összesen 3,5 millió bevallás érkezett.

A 8 milliárd forintért kifejlesztett rendszer a legnagyobb csúcsot – amikor egy órán belül 26 ezer e-bevallást regisztráltak – is jól viselte, nem volt fennakadás. A miniszter értékelése szerint mindez nemcsak azt jelenti, hogy immár kézzelfogható valósággá vált a közigazgatás korszerűsítése, de azt is, hogy rendkívül gyorsan pontos, hiteles képet lehet kapni az államháztartás folyamatairól. Emellett javulhat az ellenőrzöttség, s a gazdaság legális szereplői tisztább viszonyok között működhetnek. Az adatok egyébként azt jelzik, hogy tisztul a kép – hangzott el a tegnapi tájékoztatón –, már a kötelező elektronikus bevallás hírére is nőttek némiképp a bevételek.

Az elektronizálás tíz éve kezdődött, akkor még csak néhány kiemelt adózó kapta meg a lehetőséget, hogy az áfabevallását számítógépes úton intézze. A digitalizációs fejlesztések ezután is folytatódnak. Áprilistól a rendszer kiteljesítése abban segíthet, hogy fény derüljön a társadalombiztosítás „potyautasaira”. Az orvosi vizsgálatok előtt ugyanis ellenőrzik, van-e a betegnek biztosítási jogviszonya. (A pénzügyminiszter – utalva a Nógrád megyei teszt eredményeire – úgy vélekedett, megalapozottak azok a becslések, hogy a járulékfizetésre kötelezettek közül több százezren elmulasztják annak teljesítését.) Várhatóan július elsejétől a jövedéki ügyeket elektronikus módon lehet elintézni – ez néhány tízezer ügyfelet érint majd –, egy következő etapban pedig általánossá válik a vámszolgáltatásban a digitalizáció.

Forrás: Világgazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. május 27.

Év végi záráshoz, év eleji nyitáshoz kapcsolódó teendők a társasági adóban

A számviteli beszámoló és az annak adatain alapuló társaságiadó-bevallás elkészítése az egyik legfontosabb olyan feladat, amely egy üzleti év zárásához kapcsolódik. A társaságiadó-kötelezettség szempontjából az üzleti év utolsó napjának több szempontból is relevanciája van: gondoljunk csak azokra az adóalap-korrekciókra, amelyek olyan számviteli tételekhez kapcsolódnak, amelyeket év végén számol el egy gazdálkodó. Emellett az év vége egyben lehetőségeket is nyújt az adózás tervezéséhez, egy esetleges adózási-módváltás megfontolásához. Nem utolsósorban az év vége sok szempontból olyan határidőt is jelent, amelyre indokolt kiemelt figyelmet fordítani. A zárás mellett természetesen a nyitás során, a következő év kezdeti időszakában is számos feladat jelentkezhet, különösen a mérlegkészítés, illetve a társaságiadó-bevallás benyújtása határidejéig bezárólag. Ezek a feladatok adózótól függően rendkívül változatosak, így kimerítő listát lehetetlen adni. Az Adó szaklap írása azokat a jellemzően előforduló, megfontolásra érdemes szabályokat, teendőket emeli ki, amelyek az adózók széles rétegét érinthetik.

2024. május 24.

Az Európai Tanács új szabályokról állapodott meg a forrásadó-eljárásokra vonatkozóan

A Tanács megállapodásra jutott a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló gyorsabb és biztonságosabb eljárásokról, amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a […]

2024. május 24.

Varga Mihály: a kormány kitart az adócsökkentés politikája mellett

A kormány kitart az adócsökkentés politikája mellett, az elmúlt évtizedben a magyar gazdaság teljesítménye nőtt, miközben az adóelvonás mértéke csökkent – mondta a pénzügyminiszter a Magyarország tíz legnagyobb adózója elismerés átadó ünnepségén pénteken, Budapesten.