Milliárdos adóhitel-tartozást tart számon az APEH


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Mintegy 1,2 milliárd forint összegű befektetési adóhitel tartozást tart nyilván az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH). Az érintett magánszemélyek most már csak késedelmi pótlék megfizetése mellett róhatják le tartozásukat, miután a határidő április 20-án lejárt.

Az adóhatóság az MTI érdeklődésére közölte: 2003 elején még 20,1 milliárd forint összegű adóhitele volt közel 48 ezer magánszemélynek, a tartozások összege 2006 végére mintegy 1,5 milliárd forintra zsugorodott, amiből az idén újabb 0,3 milliárd forintot törlesztettek.

A befektetési adóhitel intézménye 1995-től került be a személyi jövedelemadó rendszerbe – bevezetésének célja a hosszú távú befektetések ösztönzése és az értékpapír-piac élénkítése volt -, s 2004. január 1-jétől szűnt meg. Az adóhitel mértéke 1995-1998. között a nyilvántartott befektetés-állomány, illetve a növekmény 30 százalékának, 1999-től 20 százalékának felelt meg. A befektetés-állomány csökkenése esetén az adóhitel arányos részét vissza kellett fizetni. Az adóévben igénybe vehető adóhitel összegét 1999-től 200 ezer forintban korlátozták.

Az adóhitel visszafizetésére hosszú határidőt szabtak, így legkésőbb 2007. április 20-áig lehetett visszafizetni késedelmi pótlék mentesen, a törlesztési kedvet pedig kedvezményekkel igyekeztek növelni. Aki például 2004. október 31-éig visszafizette tartozását és 2003-ra nem vett igénybe adóhitelt, akár fennálló adóhitele 45 százalékát is megspórolhatta. A kedvezmény mértéke az idő múlásával fokozatosan csökkent, s a 2006. június 30. utáni visszafizetés esetén már nem járt kedvezmény.

Forrás: Világgazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.