Most még türelmes a nyugdíjbiztosító a NYENYI elmulasztása miatt


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság Adó és Ellenőrzési Értesítő 2007/7. (VI. 21.) számában közleményt jelentetett meg a 2006-os NYENYI adatszolgáltatások eredményességéről és felhívást tett közzé a kötelezettségüket nem teljesítő foglalkoztatók felé.

A nyugdíjtörvény előírása szerint a foglalkoztatóknak 2007. április 30-áig kellett az illetékes regionális nyugdíjbiztosítási igazgatósághoz benyújtaniuk a biztosítottakra vonatkozó 2006-os NYENY adatszolgáltatást. Ennek során a nyugdíjjogosultsághoz, a nyugdíj megállapításához szükséges szolgálati idő-, kereseti (jövedelmi) és egyéb adatokat kellett közölni. A nyugdíjbiztosítási adatszolgáltatási kötelezettség több mint 1 014 000 nyilvántartásra kötelezettet érint.

A nyugdíjbiztosítóhoz eddig 2 760 000 biztosított személy több mint 4 046 000 biztosítási jogviszonyáról érkezett adatszolgáltatás, de sajnálatos módon az adatszolgáltatásra kötelezettek jelentős része az előírt határidőig kötelezettségét nem teljesítette. Az ONYF ezért felhívta az érintettek figyelmét arra, hogy az APEH felé tett bevallás a nyugdíjbiztosítási adatszolgáltatást nem helyettesíti. A regionális nyugdíjbiztosítási igazgatóságok az adatszolgáltatásra kötelezett, de azt határidőben nem teljesítő ügyfeleket levélben hívják fel az adatszolgáltatásra. Az ONYF türelmet ígér a mulasztókkal szemben – hiszen cél a jövőbeni nyugdíjak megállapításához szükséges egyéni adatok beszerzése -, utal ugyanakkor arra, hogy indokolt esetben az illetékes szervek mulasztási bírságot szabhatnak ki.

A nyugdíjbiztosító kéri ezért azokat, akik a 2006. évre vonatkozó nyugdíjbiztosítási adatszolgáltatásukat még nem teljesítették, keressék fel a székhelyük szerint illetékes regionális igazgatóságot, ahol minden segítséget megadnak az adatszolgáltatás utólagos rendezéséhez.

Az adatszolgáltatás személyesen, illetve postai úton teljesíthető az ONYF által rendszeresített és az illetékes nyugdíjbiztosítási szerv által biztosított számítógépes program, illetve – egyéni vállalkozók és az öt főnél kevesebb biztosítottat foglalkoztató munkáltatók esetében – nyomtatvány felhasználásával. Újdonságot jelent az idei évtől az adatszolgáltatás elektronikus ügyintézés keretében, Ügyfélkapun keresztül történő teljesítésének lehetősége. A papír alapú, illetve floppy-n történő adatszolgáltatás esetén előzetes regisztrációs eljárásban kell részt venni, elektronikus ügyintézés esetén pedig előzetes bejelentési kötelezettségnek kell eleget tenni. Az adatszolgáltatási lehetőségekről részletes tájékoztatás található a
nyugdíjbiztosító hivatalos honlapján.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 27.

NAV-Figyelő 21. hét: Változott a jegybanki alapkamat, adó-amnesztia, üzemanyagárak

A NAV útmutatót adott ki az utólagos részesedésbejelentéssel kapcsolatban, amelyben a leggyakrabban felmerülő kérdésekre kívánt válaszolni az adóamnesztia kapcsán. Továbbá változott a jegybanki alapkamat és az adóhatóság meghatározta a júniusi üzemanyagárakat is – derül ki a NAV-Figyelő eheti számából.

2024. május 27.

Év végi záráshoz, év eleji nyitáshoz kapcsolódó teendők a társasági adóban

A számviteli beszámoló és az annak adatain alapuló társaságiadó-bevallás elkészítése az egyik legfontosabb olyan feladat, amely egy üzleti év zárásához kapcsolódik. A társaságiadó-kötelezettség szempontjából az üzleti év utolsó napjának több szempontból is relevanciája van: gondoljunk csak azokra az adóalap-korrekciókra, amelyek olyan számviteli tételekhez kapcsolódnak, amelyeket év végén számol el egy gazdálkodó. Emellett az év vége egyben lehetőségeket is nyújt az adózás tervezéséhez, egy esetleges adózási-módváltás megfontolásához. Nem utolsósorban az év vége sok szempontból olyan határidőt is jelent, amelyre indokolt kiemelt figyelmet fordítani. A zárás mellett természetesen a nyitás során, a következő év kezdeti időszakában is számos feladat jelentkezhet, különösen a mérlegkészítés, illetve a társaságiadó-bevallás benyújtása határidejéig bezárólag. Ezek a feladatok adózótól függően rendkívül változatosak, így kimerítő listát lehetetlen adni. Az Adó szaklap írása azokat a jellemzően előforduló, megfontolásra érdemes szabályokat, teendőket emeli ki, amelyek az adózók széles rétegét érinthetik.

2024. május 24.

Az Európai Tanács új szabályokról állapodott meg a forrásadó-eljárásokra vonatkozóan

A Tanács megállapodásra jutott a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló gyorsabb és biztonságosabb eljárásokról, amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a […]