NAV-figyelő 10. hét: veszélyhelyzeti adózási könnyítések Veszélyhelyzet
Kapcsolódó termékek: Adózási kiadványok, Adó Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A veszélyeztetett ágazatban tevékenykedő gazdálkodók nem fizetnek KATA-t, SZOCHO-t és szakképzési hozzájárulást. Megújul az EU importellenőrzési rendszere, valamint megjelentek az új jövedéki termék fajtakódok.
1. Gyakori kérdések és válaszok az szja-bevallásról
2020-ra vonatkozó személyijövedelemadó-bevallás benyújtásának és az adó megfizetésének határideje 2021. május 20.
A NAV a nyilvántartásában szereplő, a munkáltatói, kifizetői bevallásokban, adatszolgáltatásokban érkezett adatok alapján 2021-ben is külön kérés nélkül elkészíti a magánszemélyek adóbevallási tervezetét.
Az éves személyi jövedelemadó bevallható
- a NAV által elkészített adóbevallási tervezet elfogadásával, kiegészítésével és beküldésével, vagy
- önállóan benyújtott 20SZJA jelű nyomtatványon is.
Ha az Ön egyetért a NAV által készített adóbevallási tervezetben foglaltakkal, akkor további teendője nincs, a tervezet 2021. május 20-án érvényes bevallássá válik.
Ha nem ért egyet az adatokkal, akkor 2021. május 20-ig
- az eSZJA-portálon javíthatja, kiegészítheti és beküldheti a bevallást, vagy
- ha nem rendelkezik ügyfélkapuval, akkor önállóan kell a 20SZJA bevallást benyújtania.
Az áfás magánszemélyeknek, a mezőgazdasági őstermelőknek és az egyéni vállalkozóknak önállóan kell bevallást benyújtaniuk, ehhez felhasználhatják a NAV által készített adóbevallási tervezetet. Esetükben a NAV által elkészített adóbevallási tervezet a bevallási határidő letelte után nem válik bevallássá.
2. Veszélyhelyzeti adózási könnyítések-a szigorúbb védelmi intézkedésekhez kapcsolódóan
2021. március 8-tól hatályba léptetett szigorúbb védelmi intézkedések alapján az üzletek egy része bezárt és a személyes megjelenést igénylő szolgáltatást nyújtó vállalkozások is 2021. március 22-ig zárva tartanak, ezért márciusban kiegészült a kedvezményezett tevékenységet folyató vállalkozások köre, melyek igénybe vehetik az adózási könnyítéseket.
A kedvezményeket – többek között – az alábbi tevékenységet tényleges főtevékenységként végző vállalkozások is vehetik igénybe március hónapra:
- Iparcikk jellegű bolti vegyes kiskereskedelem (TEÁOR 4719)
- Bútor, világítási eszköz, egyéb háztartási cikk kiskereskedelme (TEÁOR 4759)
- Könyv-kiskereskedelem (TEÁOR 4761)
- Sportszer-kiskereskedelem (TEÁOR 4764)
- Játék-kiskereskedelem (TEÁOR 4765)
- Ruházat kiskereskedelem (TEÁOR 4771)
- Használtcikk bolti kiskereskedelme (TEÁOR 4779)
- Fodrászat, szépségápolás (TEÁOR 9602)
A fenti tevékenyégi körbe tartozó gazdálkodókat szociális hozzájárulási adó alóli és szakképzési hozzájárulás alóli mentesség, rehabilitációs hozzájárulási kedvezmény és KIVA könnyítés illetheti meg. Részletek itt.
3. A veszélyeztetett ágazatban az egyéni és társas vállalkozók után sem kell SZOCHO-t fizetni
A korábbi szabályokhoz képest újdonság, hogy 2021. márciusra a 485/2020. Korm. rendeletben felsorolt, veszélyeztetett ágazatba tartozó tevékenységet folytató
- egyéni vállalkozónak e jogállására tekintettel és
- társas vállalkozásnak a Tbj. szerinti társas vállalkozó e jogállására tekintettel
nem kell szociális hozzájárulási adót fizetnie.
4. Márciusra nem kell KATA-t fizetnie a mentesített tevékenységet folytató vállalkozásnak
A 2021 februárjában már KATA adóalany, mentesített tevékenységet folytató vállalkozásnak 2021 márciusára nem kell tételes adót fizetnie, melyet a NAV kérelem nélkül állapít meg.
A tételes adó alóli mentesülés nem befolyásolja a KATA adóalany jogosultságát a társadalombiztosítási és munkaerőpiaci ellátásokra, sem azok összegét. A mentesség nem csökkenti a 12 millió forintos bevételi értékhatárt sem. A mentesített tevékenységek felsorolása elérhető itt.
A NAV-figyelőben a fentieken túl olvashat a ’14-és és ’15-ös hipa-bevallás önellenőrzéséről, a NAV elektronikus keresetkimutatásáról, az ekaer áfa–eljárásának változásáról a Brexit nyomán, a fizetési kedvezmények szabályairól, az EU importellenőrzési rendszeréről, valamint a friss adóhatósági feketelistákról.
A NAV-figyelő további fontos híreit itt találja.
A cikk szerzője, Kertész Gábor az Accace Hungary adómenedzsere. Az Accace az Adó Online szakmai partnere.