Nem bízzuk az adónkat az APEH-re


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Bár 2005 óta lehetőségünk van arra, hogy az adóhatósági adómegállapítást válasszuk, az adam egyáltalán nem lett népszerű. Évente átlagosan tízezren kérik ezt, miközben az szja-bevallást készítők száma milliókra rúg. Idén eddig 6400-an kérték az APEH-et az adójuk kiszámítására, részben azért, mert nem mindenki adamozhat, akinek eddig a munkahelyén számolták ki az adóját.

Az adótörvény módosítása kötelezettségből lehetőséggé alakította át a munkáltatói adóelszámolást, vagyis a munkaadó már nem köteles kiszámítani alkalmazottai 2006-os személyi jövedelemadóját. Így több százezren járhatnak úgy, hogy maguknak kell gondoskodniuk az idei adóbevallásukról.
Ennek két formája lehet: vagy az adóhatósági adómegállapítás (adam), vagy az önadózás. Előbbiről február 15-ig kellett vagy a munkaadónál vagy közvetlenül az adóhivatalban nyilatkozni a 06530-as nyomtatványon, utóbbit a 0653-as űrlapon május 21-ig kell benyújtani.

Madam igen, adam nem

A munkáltatói adómegállapításra (madam) jogosultak többsége, de mindenki jogosult az adamra. Így például nem kérheti az adóhatósági adómegállapítást az a munkáltatói adóelszámolásra jogosult, aki sulinet, felnőttképzési díj vagy tandíj után kedvezményt venne igénybe – tandíj esetén csak a halasztott kedvezmény számít kizáró oknak –, vagy ekhós bevétele is volt.

Mivel az adamról szóló előírások szerint összesen 25 olyan eset van, amikor az adózó nem kérheti az adóhatósági adómegállapítást, nem csoda, hogy nagyon kevesen kérik az APEH-et arra: számítsa ki az adójukat. Az APEH tájékoztatása szerint február 22-ig 6400 darab 06530-as nyilatkozat beérkezését regisztrálták (ugyaneddig a határidőig már 424 ezer szja-bevallást vettek nyilvántartásba, persze ezek többségét az annak kitöltésére kötelezett egyéni vállalkozók adták be).

Az adamot választók száma még növekedhet márciusban, hiszen ha valaki a munkahelyén adta le a nyilatkozatot, akkor a foglalkoztatója ráér azt március 12-ig eljuttatni az adóhivatalhoz. Az előző évek tapasztalatai alapján azonban aligha várható, hogy március közepén nagyságrendekkel több adamozó lesz. Ugyanis az adóhatóság tájékoztatása szerint tavaly és tavalyelőtt is csak mintegy tízezren választották ezt az adószámítási lehetőséget.

A munkáltatók lepasszolják

Több könyvelővel beszéltünk, akik egyöntetűen azt tapasztalták – szemben a pénzügyminiszterrel –, hogy a munkáltatók lepasszolják az szja-val kapcsolatos tennivalókat. Ez azt jelentheti, hogy ha néhány tízezer marad az adójuk kiszámítását az adóhivatalra bízók száma, akkor könnyen elérheti az egymilliót azok köre, akik életükben először adóbevallás elkészítésére kényszerülnek.

Az APEH idén 1,5 millióval több bevallási csomagot küldött szét, mint tavaly, miután minden olyan adózónak küldött bevallási csomagot – így az szja-szezon már eddig 700 millióval többet vitt el a közpénzből, mint tavaly –, akinek tavaly munkáltatói adóelszámolással állapították meg az adóját. A könyvelők szerint ez nem vezet ugyan automatikusan ahhoz, hogy mindenki elkezdi azt kitöltögetni és visszaküldeni, de ahogyan az egyik szakértő fogalmazott, „”biztos ilyenek is lesznek szép számban””.

Az adóhivatal az év elején 15 millió forintot költött arra, hogy reklámozza az elektronikus adózást. Azóta újabb reklámkampány kezdődött, amelyen azt propagálják, hogy az szja kiszámítására háromféle mód van, a munkáltatói adómegállapítás (madam), az adóhatósági adómegállapítás (adam) és az önadózás.

Forrás: Index


Kapcsolódó cikkek

2024. május 27.

NAV-Figyelő 21. hét: Változott a jegybanki alapkamat, adó-amnesztia, üzemanyagárak

A NAV útmutatót adott ki az utólagos részesedésbejelentéssel kapcsolatban, amelyben a leggyakrabban felmerülő kérdésekre kívánt válaszolni az adóamnesztia kapcsán. Továbbá változott a jegybanki alapkamat és az adóhatóság meghatározta a júniusi üzemanyagárakat is – derül ki a NAV-Figyelő eheti számából.

2024. május 27.

Év végi záráshoz, év eleji nyitáshoz kapcsolódó teendők a társasági adóban

A számviteli beszámoló és az annak adatain alapuló társaságiadó-bevallás elkészítése az egyik legfontosabb olyan feladat, amely egy üzleti év zárásához kapcsolódik. A társaságiadó-kötelezettség szempontjából az üzleti év utolsó napjának több szempontból is relevanciája van: gondoljunk csak azokra az adóalap-korrekciókra, amelyek olyan számviteli tételekhez kapcsolódnak, amelyeket év végén számol el egy gazdálkodó. Emellett az év vége egyben lehetőségeket is nyújt az adózás tervezéséhez, egy esetleges adózási-módváltás megfontolásához. Nem utolsósorban az év vége sok szempontból olyan határidőt is jelent, amelyre indokolt kiemelt figyelmet fordítani. A zárás mellett természetesen a nyitás során, a következő év kezdeti időszakában is számos feladat jelentkezhet, különösen a mérlegkészítés, illetve a társaságiadó-bevallás benyújtása határidejéig bezárólag. Ezek a feladatok adózótól függően rendkívül változatosak, így kimerítő listát lehetetlen adni. Az Adó szaklap írása azokat a jellemzően előforduló, megfontolásra érdemes szabályokat, teendőket emeli ki, amelyek az adózók széles rétegét érinthetik.

2024. május 24.

Az Európai Tanács új szabályokról állapodott meg a forrásadó-eljárásokra vonatkozóan

A Tanács megállapodásra jutott a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló gyorsabb és biztonságosabb eljárásokról, amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a […]