Nem dolgozik a fél ország


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Teljes a stagnálás a magyar munkaerőpiacon: a foglalkoztatás nem nő, és a téli hónapok elmúltával a munkanélküliségi ráta sem csökken.

Változatlanul 7,7 százalékon áll a munkanélküliségi ráta a Központi Statisztikai Hivatal március-májusi adatai szerint. Az utóbbi három hónapban hibahatáron belül nőtt a foglalkoztatási arány, ám a munkaképes (15-74 éves) lakosság alig 50 százaléka jelent meg a munkaerőpiacon a vizsgált időszakban. A munkanélküliségi mutatók minden tekintetben elmaradnak az egy évvel korábbi adatokhoz képest, igaz, a lemaradás nem drámai.

A KSH a vizsgált március-májusi időszakban 3 millió 857 ezer foglalkoztatottat és 321,8 ezer munkanélkülit talált. A munkanélküliek száma a foglalkoztatási mélypontnak számító téli hónapokhoz képest némileg csökkent, ám a most közölt összlétszám meghaladja az elmúlt évek hasonló időszakának adatait. A KSH-tól független Állami Foglalkoztatási Szolgálat adatai hosszabb távon hasonló mozdulatlanságot mutatnak a munkaerőpiacon, mint a KSH felmérései.

A munkanélküliek 48,4 százaléka egy évnél hosszabb ideje volt munka nélkül, az állás nélküli időszak átlagos időtartalma 17,8 hónap, vagyis hajszál híján másfél év. Ráadásul az Ecostat gazdaságelemző intézet felmérése szerint a cégek többsége nem hajlandó hosszabb ideje munka nélkül lévőket alkalmazni, így a tartós munkanélküliek munkába állítása – ami a foglalkoztatáspolitika fő csapásirányává kezd válni – kemény feladatnak tűnik.

Hasonlóan sanyarú helyzetet tükröznek a foglalkoztatási adatok, ugyanis a 3 millió 857 ezer munkavállaló ötvenszázalékos foglalkoztatási arányt jelent a vizsgált 15-74 éves korosztályban. Az elmúlt három és fél évben a foglalkoztatási ráta szűk sávban, 49,9-51,3 százalék között ingadozott – semmi jót nem jelent viszont, hogy a 49,9 százalékos mélypontot az egy hónappal ezelőtti felméréskor állította be a mutató. A 15-64 éves korosztályban – amely közelebb áll elvárható munkaerő-piaci pályafutása idejéhez – a foglalkoztatási arány 56,3 százalékos, ez elmarad mind a korábbitól, mind az EU-átlagtól.

A GKI gazdaságkutató intézet szerint a következő időszakban sem lehet látványos javulásra számítani: az év utolsó hónapjaiban mérséklődhet a munkanélküliségi ráta, ám éves átlagban így is 7,6 százalék lesz. Az Ecostat kutatóintézet ezzel szemben a munkanélküliségi ráta kisebb emelkedésével számol az idén: erre az évre éves átlagban 7,8, a jövő évben pedig 7,6 százalékos rátát jósol.

Forrás: napi.hu


Kapcsolódó cikkek

2024. május 24.

Az Európai Tanács új szabályokról állapodott meg a forrásadó-eljárásokra vonatkozóan

A Tanács megállapodásra jutott a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló gyorsabb és biztonságosabb eljárásokról, amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a […]

2024. május 24.

Varga Mihály: a kormány kitart az adócsökkentés politikája mellett

A kormány kitart az adócsökkentés politikája mellett, az elmúlt évtizedben a magyar gazdaság teljesítménye nőtt, miközben az adóelvonás mértéke csökkent – mondta a pénzügyminiszter a Magyarország tíz legnagyobb adózója elismerés átadó ünnepségén pénteken, Budapesten.

2024. május 24.

A közvetett adózás rendszere Egyiptomban (1. rész)

Egyiptom modern áfa-szabályozása 2016-ra datálható, ekkor lépett életbe az új áfa-törvény, amely felváltotta a korábbi termék-szolgáltatás jellegű adót. A törvény két jelentős módosításon esett át, először 2020-ban, majd 2022-ben.