Nem értékesít tartozást a NAV


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egyre kevesebb adózón lehet behajtani súlyosan késedelmes tartozását. A NAV az adósságok értékesítésén nem gondolkodik – írja a Napi Online.


A NAV által negyedévente közölt szégyenlistákról közöl elemző írást a Napi Online. A lap felidézi: az utóbbi években a hátralékállomány nem nőtt, viszont a hátralékosok száma igen, ráadásul csökkenőben van a hátralékosok körén belül a még működő adósok száma, a behajtási intézkedés alá vonható adózói kör súlya 26 százalékra csökkent.

A lap kérdésére az adóhatóság közölte: végrehajtható tartozást soha nem értékesítettek és ezt a jövőben sem tervezik. Kiderül továbbá, hogy a kintlévőségek behajtására az inkasszó a leghatékonyabb eszköz, de a végrehajtási eljárások a törvényi előírások és jogorvoslati szabályok miatt gyakran elhúzódnak.

Nem kerül a feketelistára az adó megfizetésére az Art. 35. § (2) bekezdése szerint határozattal kötelezett személy, azaz egyebek közt az adózó örököse, jogutódja, társasház tulajdonostársai – írja a Napi Online.

Azok sem szerepelnek a listán, akiknek van ugyan tartozásuk, ám az – az alábbi felsorolás szerint – nem minősül adótartozásnak:

  • ha az adózó részletfizetést, fizetési halasztást engedélyező jogerős határozattal rendelkezik és fizetési kötelezettségének folyamatosan eleget tesz,
  • ha az adótartozást az adóhatóság elévülés miatt törölte,
  • a végrehajtás felfüggesztése tárgyában a bírósághoz benyújtott kérelemmel érintett kötelezettségek,
  • a bíróság vagy az adóhatóság végrehajtást felfüggesztő döntésével érintett kötelezettségek,
  • a folyószámlát nem érintő, adók módjára behajtandó köztartozások.

További részleteket itt talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 8.

Nyugdíjbiztosítás: nem jár automatikusan az adójóváírás!

Az előző évben az államilag támogatott nyugdíjbiztosítási számláikra összesen 145,5 milliárd forintot fizettek be az ügyfelek. Ez szerződésenként csaknem 300 ezer forintnyi befizetést jelent, vagyis a tárgyévi befizetés után járó 20 százalékos adójóváírás a biztosítottakat átlagosan 60 ezer forintnyi adóvisszatérítéshez juttatja. Ez azonban nem jár automatikusan: az összeget csak azok számlájára utalja az adóhatóság, akik ezt a május 21-ig benyújtandó szja-bevallásukban külön igénylik – figyelmeztet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).

2024. május 8.

Áfateher a marketingakciókban, promóciókban

Tapasztalataink szerint sok a bizonytalanság a különböző marketingakciók, árengedményi konstrukciók áfa-kezelése tekintetében. Kis túlzással azt állíthatjuk, hogy ahány adóalany, annyiféle áfakezelés. Nagyon sok konstrukció, eljárás létezik (kuponok, pontgyűjtő akciók, utalványok, árengedmények, ingyenesen juttatok termékek, szolgáltatások, szóróanyagok stb.), ám ezek a megoldások jelentős adókockázatot rejthetnek magukban.

2024. május 7.

Niveus: nem nagy siker eddig az eÁFA

Az eÁFA rendszert 2024 elején vezették be, de az elmúlt hónapok tapasztalati alapján eddig nem igazán használták a vállalkozások. A Niveus Consulting Group ügyfélkörében végzett nem reprezentatív felmérés alapján az derült ki, hogy az eÁFA rendszer sok esetben hibákkal küszködik és sok javítás vár még rá annak érdekében, hogy elterjedjen – olvasható a cég közleményében.