Népszava: tízszeresére nőtt az önkormányzatokat sújtó adó


Idén már 307,6 milliárd forintot von el az állam a tehetősebb helyhatóságoktól önkormányzati szolidaritási hozzájárulás, azaz szolidaritási adó címén. A terhet a kormány 2017-ben vezette be, s abban az évben összesen 26,5 milliárd forintot vont el néhány tucat, valóban tehetős önkormányzattól. Mára az elvonás mértéke a kezdő összeg több mint tízszeresére emelkedett – írja a Népszva.

Míg az adó bevezetésekor a főváros mellett néhány tucat település (Százhalombatta, Székesfehérvár, Paks, Veresegyház Budaörs és a nagyobb vidéki városok, megyeszékhelyek) esett az adó hatálya alá, mára egyes becslések szerint a befizetés akár az helyhatóságok negyedét is érintheti. Nem csak az adóval sújtottak száma, de az elvont adó mértéke is drasztikusan emelkedett, ugyanis a kormány gyorsan rákapott az ingyen pénzre – olvasható a Népszava cikkében.

A szolidaritási adó folyamatos srófolása a kormány terheit jelentősen csökkentette, ugyanis míg 2017-2024 között a beszedett adó a tízszeresére nőtt, az önkormányzatoknak a költségvetésből nyújtott támogatások „csak” 48 százalékkal emelkedtek – derül ki a cikkből, amely ugyanakkor arra is kitér, hogy a megyei jogú városok helyi iparűzési adó bevétele 2022 és 2023 között átlagosan 42 százalékkal emelkedett.


Kapcsolódó cikkek

2022. december 16.

2023 az önkormányzati adóemelések éve lesz?

2021-ben a koronavírus nemzetgazdaságot érintő hatásának enyhítése érdekében a kormány adóbevezetési, valamint adóemelési tilalmat állapított meg a települési önkormányzatok számára, melyet 2022-ben is fenntartottak.
2020. október 1.

A home office a helyi adózásba is bekavar

A kellő körültekintés nélkül megtervezett home office folyamatok jelentős adókockázatot rejthetnek, amit most érdemes áttekinteni, mert a hibák utólag már nem javíthatók – derül ki az EY közleményéből.