Ömlenek az adóbevételek a büdzsébe


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Valamennyi jelentős adónemből érdemben több pénz folyt be a költségvetésbe október végéig, mint egy évvel korábban.

Októberben az államháztartás központi alrendszerének hiánya 271,8 milliárd forint volt, az év első tíz hónapját 575,4 milliárd forintos hiánnyal zárta, ami az éves előirányzat 57,6 százaléka – írta részletes jelentésében a Pénzügyminisztérium.

Az év első tíz hónapjában a központi költségvetés hiánya 534,3 milliárd forintot tett ki, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 121,9 milliárd forintos deficittel zártak, míg az elkülönített állami pénzalapok 80,8 milliárd forintos többletet értek el.

Az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt központi alrendszere idén október végéig 17 416,7 milliárd forint bevételre tett szert, ami 1744,4 milliárd forinttal, 11,1 százalékkal több, mint a múlt év azonos időszakában volt. A kiadások 641,8 milliárd forinttal, 3,7 százalékkal 17 992,1 milliárd forintra nőttek.

Az általános forgalmi adóból az éves előirányzat 88,4 százaléka, személyi jövedelemadóból 83,9 százaléka, szociális hozzájárulási adóból és a nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékokból 81,4 százaléka, míg a jövedéki adóból 84,9 százaléka teljesült október végéig – közölte a Pénzügyminisztérium.

Az év első tíz hónapjában az általános forgalmi adóból 3792,1 milliárd forint bevétele keletkezett a költségvetésnek, ami az egy évvel korábbi bevételt 550,9 milliárd forinttal haladta meg. A személyi jövedelemadó államháztartási szintű bevétele az év első tíz hónapjában 1981,7 milliárd forint volt, 191,8 milliárd forinttal több az egy évvel korábbinál. A jövedéki adóból származó bevétel az év első tíz hónapjában 968,5 milliárd forintot tett ki, 56,8 milliárd forinttal nőtt.

A szociális hozzájárulási adóból és a nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékokból az éves előirányzat 81,3 százaléka teljesült. A 4399,8 milliárd forint teljes összeg 394,7 milliárd forinttal, 9,9 százalékkal nagyobb a tavalyinál.

A Pénzügyminisztérium véleménye szerint a reálgazdasági folyamatok mellett az első tíz havi hiány is előrevetíti, hogy az év egészére kitűzött 1,8 százalékos uniós módszertan szerinti GDP-arányos hiánycél tartható, elérhető.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.