Pénzösszeg ajándékozása illetékmentesen – néhány érdekes eset


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A pénzösszeg ajándékozásának az illetékmentességéről a közelmúltban két tájékoztatót is megjelentetett az APEH. Az Adó-Kérdések és Válaszok szaklap 2008/8 száma ezzel összefüggésben néhány érdekes, de a gyakran felmerülő kérdésre is pontos választ ad.

Az illetéktörvény szerint az ingó dolgok (ideértve a pénzösszeget is) ajándékozása csak akkor esik ajándékozási illeték alá, ha arról okiratot állítottak ki, vagy okirat kiállítása ugyan nem történt, de az egy megajándékozottnak jutó ingó forgalmi értéke a 150 000 forintot meghaladja. Az ilyen ajándékozást az állami adóhatósághoz 30 napon belül be kell jelenteni. Mentesül ugyanakkor az ajándékozási illeték alól a takarékbetét ingyenes megszerzése. Az illetéktörvény ugyanakkor takarékbetétnek tekinti a magánszemély által a hitelintézetnél elhelyezett pénzösszeget és kamatát, ezen felül a magánszemély bankszámla, illetve folyószámla szerződés keretében elhelyezett pénzeszközeit és azok kamatát.

Milyen időszakon belül kell az értékhatárt figyelembe venni?
Kérdésként merült fel, hogy milyen időszakon belül kell a 150 ezer forintos értékhatárt figyelembe venni. A szakértők szerint, mivel a törvény az ajándékozási illetékkötelezettség fennállásához csak annyit támaszt feltételként, hogy az egy megajándékozottnak jutó ingó forgalmi értéke a 150 ezer forintot meghaladja, ezért szóban forgó értékhatárt – időbeli korlátozás nélkül – mindig csak egyetlen ajándékozási ügylet során kell figyelembe venni, és ennek során nem kell például egy adott személy egy évi v agy esetleg más időszakon belül történt ajándékozásai értékének összegeit összesíteni. Így amennyiben az ingó ajándékozása nem haladja meg a 150 ezer forintos értékhatárt, akkor az ilyen ügylet nem tárgya az ajándékozási illetéknek, azaz nem jár sem ajándékozási illetékfizetési kötelezettséggel, sem pedig bejelentési kötelezettséggel.

Ajándékozás külföldi bankszámláról, külföldi bankszámlára
Az illetéktörvény alapján ingónak jogügyleten alapuló szerzése esetében a törvény szabályait akkor kell alkalmazni, ha az ingó átadása belföldön történt. Kérdés tehát, hogy miként kell elbírálni az olyan ügyleteket, amikor a pénzajándék külföldi bankszámláról, vagy külföldi bankszámlára érkezik. A kérdés megválaszolásához a Polgári Törvénykönyv szabályait is segítségül kell hívni. Eszerint a pénztartozás teljesítési helye – ha jogszabály kivételt nem tesz – a jogosult lakóhelye, illetve székhelye. A kommentár rámutat arra, hogy bankszámlák közötti utalás esetén azt a napot kell teljesítési napnak tekinteni, amikor a pénzösszeget a jogosult bankszámláján jóváírják.

A fentiek alapján tehát megállapítható, hogy a külföldi bankszámlára történő utalás kívül esik az illetéktörvény hatályán. Belföldi bankszámlára történő utalás esetén viszont – függetlenül attól, hogy külföldről vagy belföldről érkezik az összeg – illetékfizetési kötelezettség ugyan nem terheli a vagyonszerzőt, de minden esetben keletkezik bejelentési kötelezettség, mivel az ügylet teljesítési helye Magyarország.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 27.

Év végi záráshoz, év eleji nyitáshoz kapcsolódó teendők a társasági adóban

A számviteli beszámoló és az annak adatain alapuló társaságiadó-bevallás elkészítése az egyik legfontosabb olyan feladat, amely egy üzleti év zárásához kapcsolódik. A társaságiadó-kötelezettség szempontjából az üzleti év utolsó napjának több szempontból is relevanciája van: gondoljunk csak azokra az adóalap-korrekciókra, amelyek olyan számviteli tételekhez kapcsolódnak, amelyeket év végén számol el egy gazdálkodó. Emellett az év vége egyben lehetőségeket is nyújt az adózás tervezéséhez, egy esetleges adózási-módváltás megfontolásához. Nem utolsósorban az év vége sok szempontból olyan határidőt is jelent, amelyre indokolt kiemelt figyelmet fordítani. A zárás mellett természetesen a nyitás során, a következő év kezdeti időszakában is számos feladat jelentkezhet, különösen a mérlegkészítés, illetve a társaságiadó-bevallás benyújtása határidejéig bezárólag. Ezek a feladatok adózótól függően rendkívül változatosak, így kimerítő listát lehetetlen adni. Az Adó szaklap írása azokat a jellemzően előforduló, megfontolásra érdemes szabályokat, teendőket emeli ki, amelyek az adózók széles rétegét érinthetik.

2024. május 24.

Az Európai Tanács új szabályokról állapodott meg a forrásadó-eljárásokra vonatkozóan

A Tanács megállapodásra jutott a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló gyorsabb és biztonságosabb eljárásokról, amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a […]

2024. május 24.

Varga Mihály: a kormány kitart az adócsökkentés politikája mellett

A kormány kitart az adócsökkentés politikája mellett, az elmúlt évtizedben a magyar gazdaság teljesítménye nőtt, miközben az adóelvonás mértéke csökkent – mondta a pénzügyminiszter a Magyarország tíz legnagyobb adózója elismerés átadó ünnepségén pénteken, Budapesten.