Pénztárgépek: melyik típus alkalmas a NAV-nak?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az utóbbi időben rengeteg cikk, jóslat és tévhit kering az interneten az online adatkapcsolattal rendelkező pénztárgépeket illetően. Bár jelen pillanatban még nem létezik olyan forgalomba hozható pénztárgép, amely megfelelne a NAV kritériumainak, az UCMS Group Hungary blogbejegyzésében összegyűjtötte a piacon várhatóan megtalálható, AEE egységgel felszerelt típusokat, valamint ezek előnyeit és hátrányait.


I. PC alapú prémium kategória

A három kategória közül ez a PC alapú csúcskategóriás gép, mely a megrendelő kívánságától függően szinte bármilyen technikai tartalommal és designnal kivitelezhető.

Ezekhez a pénztárgépekhez integrálhatóak a készletnyilvántartó vagy egyéb informatikai rendszerek, illetve összekapcsolhatóak a könyvelési rendszerrel is, így könnyen hozzáférhetünk a leltárt, pénztáregyenleget, az árbevételt vagy az ELÁBÉ változását érintő riportokhoz.

Lévén, hogy ezek a rendszerek kifejezetten ezekre a funkciókra lettek felépítve, biztosított a teljes körű és hosszú távú működtetésük, valamint könnyedén megoldható a szervizelésük és alkatrész cseréjük.

II. PC alapú „középút”

Ebben az esetben szintén egy PC alapú megoldásról beszélhetünk, amikor egy különálló pénztárgépet és egy számítógépet kötnek össze egymással, tulajdonképpen ugyanazt a tudást eredményezve, mint az előző kategóriánál. Ugyanakkor számos hátránnyal rendelkezik.

Mivel ezt az összeállítást így egyben kell engedélyeztetni, fontos szem előtt tartani, hogy igen nehéz biztosítani a sérthetetlenséget és minden egyes alkatrészcsere (pl. memória vagy alaplap csere a számítógépben) alkalmával újra kell engedélyeztetnünk pénztárgépünket, ami akár több héten át elhúzódó folyamat is lehet.

Mivel ez a megoldás nem kizárólagosan pénztárgép funkciók ellátására alkalmas, a párhuzamosan futó funkciók és az intenzív használat miatt kevésbé megbízható adatokat szolgáltat, adott esetben rövidebb az élettartamuk, nagyobb a szerviz igényük, így összességében akár magasabb is lehet az összköltségük, mint a prémium kategóriának.

RODIN adózási-számviteli szakmai rendezvények

III. A nem PC alapú megoldás

A legegyszerűbb szerkezet a nem PC alapú pénztárgép, amely csak egyszerűen nyugtaadásra szolgál, nem köthető össze sem a könyvelési programmal, sem egyéb rendszerekkel. Természetesen ez is tartalmaz AEE egységet, így a NAV-hoz történő adatszolgáltatási feltételnek megfelel, azonban az adminisztráció és a könyvelés továbbra is kizárólag papír alapon, manuálisan rögzített adatokra épül.

A cikk az UCMS Group Hungary és a Synergon Retail Systems segítségével készült. Az UCMS Group Hungary az Adó Online együttműködő partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 13.

Hullócsillagok – adócsaló médiavállalat omlott össze

Rövid életű, egyben hamis csillagként ragyogott a médiaiparban az a bűnszervezet, amely megközelítőleg kétmilliárd forintnyi áfa befizetését csalta el. Az elkövetők a bűncselekmény elkövetéséből származó hasznot készpénzben, ingatlanban, illetve drága gépkocsikban halmozták fel. A pénzügyi nyomozók nagyszabású akciója során 52 helyszínen csaptak le egyszerre a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozói, a Bevetési Igazgatóság járőrei, valamint a MERKUR bevetési egység.