Romániában januárban kivezetik az üzemanyagok árkompenzációját


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Romániában 2023. január elsején kivezetik az üzemanyagok 50 banis (1 lej = 81,59 forint) árkompenzációját – jelentette be a szerdai kormányülés elején Nicolae Ciuca miniszterelnök.

A kormányfő szerint a július elsején három hónapra bevezetett, majd újabb három hónapra meghosszabbított intézkedés kezdetben hatástalannak tűnt, utóbb azonban hasznosnak bizonyult. Ciuca azt ígérte: ha az árak ismét olyan mértékben emelkednek, hogy meghaladják a polgárok vásárlóerejét, akkor újból bevezetik az árkompenzációt.

A kompenzációs rendelet alapján az 50 banis árcsökkentést vállaló kereskedőknek, 25 banit megtérített az állam. Az árkompenzáció úgy valósult meg, hogy eladott literenként 25 banival csökkentik az illető cég által befizetendő adóterheket.

Bukarestben az árcsökkentés előtt literenként 9,16 és 9,30 lej közötti áron lehetett gázolajat, illetve 8,56 és 8,71 lej közötti áron benzint tankolni. Szerdán a román főváros töltőállomásainál a gázolaj – 50 banis árkompenzációt is magába foglaló – literenkénti ára 7,11 és 7,22 lej, a benziné pedig 5,93 és 6,09 lej közötti tartományban volt.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.