Sok pénzt bukhatsz, ha nem figyelsz az adóbevallásodnál


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az alacsonyabb jövedelmű adózók számára kiemelt fontossággal bír a tavalyi évre vonatkozó 0953-as szja bevallás 30. sora, melyben fizetendő adóból levonható adójóváírást kell (lehet) feltüntetni.

Akár 136.080 forintja is bánhatja annak az adózónak, aki tavaly egész évben nem érvényesíttette az adóelőlegek megfizetésekor az adójóváírást, és idén is figyelmen kívül hagyja azt az adóbevallásában. A fizetendő személyi jövedelemadóból ugyanis havi 11.340 forint jóváírás járt tavaly azoknak az adózóknak, akiknek az összjövedelme az év folyamán nem érte el a 1,25 millió forintot. E felett az összeghatár felett pedig egészen 2,762 millió forint jövedelemig jár csökkenő mértékben a tavalyi évre az adójóváírás.

Az APEH Általános Nyomtatványkitöltőjével (ÁNYK) készített bevallásoknál a 30. (adójóváírásról szóló) sorban szereplő jogosultsági hónapok megadása után a program kiszámolja az adózónak, hogy mennyi a 2009-es adóévben maximálisan igénybe vehető adójóváírása.

Amennyiben az adózó a 30. sorban megadja az adójóváírásra jogosultsági hónapok számát, úgy a program beíráskor minden esetben figyelmezteti a bevallót, ha – a jövedelmére és a jogosultsági hónapok számára tekintettel – az igénybe vehetőnél magasabb vagy alacsonyabb összeget ír a 30. sor b. oszlopánál lévő cellába. Ennél a pontnál azonban megengedett, hogy javítás helyett az adózó továbblépjen, és a kitöltés befejezése után végrehajtsa az ellenőrzést.

A nyomtatvány ellenőrzésekor ugyanakkor hibaként csak az igénybe vehetőnél magasabb összeg beírása kerül megjelölésre. Amennyiben az adózó a saját kárára téved, arra az ellenőrzéskor már nem figyelmeztet a program – hívja fel a mai Világgazdaságban a figyelmet Angyal József adószakértő. A szakértő szerint a szoftver ezen módszere nagyjából 10 milliárd forint hozhat évente az államkasszának.

Ennél nagyobb hiányossága a szoftvernek, hogy a 30. sor érintetlenül hagyása esetén az ÁNYK semmilyen módon nem jelzi az adózónak, ha a jövedelme alapján jogosult lenne adójóváírásra, de a 30. sor celláit véletlenül figyelmen kívül hagyta.

Mivel a végső ellenőrzésnél a szoftver arra tud külön figyelmeztetni, ha az adózó az szja törvény alapján neki járó adójóváírásnál nagyobb összeget szeretne igénybe venni, ezért nem tűnik túlságosan nagy programozási bravúrnak, hogy az ilyen jellegű eseteknél adózó saját kárára történő tévedésekor is megjelenjen a végső ellenőrzéskor egy figyelmeztető pont, és ne Az ellenőrzés nem talált hibát üzenetet adja az ÁNYK.

Az elektronikus nyomtatványoknak és kitöltő programoknak ugyanis nem pusztán a gyorsabb és költséghatékonyabb adatfeldolgozás és a hatékonyabb ellenőrzés célját kellene szolgálniuk, hanem a felhasználói tévedéseket is minél jobban ki kellene védeniük, függetlenül attól, hogy a tévedéssel melyik fél jár jól, és melyik rosszul.

Forrás: Pénzcentrum


Kapcsolódó cikkek

2024. május 8.

Nyugdíjbiztosítás: nem jár automatikusan az adójóváírás!

Az előző évben az államilag támogatott nyugdíjbiztosítási számláikra összesen 145,5 milliárd forintot fizettek be az ügyfelek. Ez szerződésenként csaknem 300 ezer forintnyi befizetést jelent, vagyis a tárgyévi befizetés után járó 20 százalékos adójóváírás a biztosítottakat átlagosan 60 ezer forintnyi adóvisszatérítéshez juttatja. Ez azonban nem jár automatikusan: az összeget csak azok számlájára utalja az adóhatóság, akik ezt a május 21-ig benyújtandó szja-bevallásukban külön igénylik – figyelmeztet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).

2024. május 8.

Áfateher a marketingakciókban, promóciókban

Tapasztalataink szerint sok a bizonytalanság a különböző marketingakciók, árengedményi konstrukciók áfa-kezelése tekintetében. Kis túlzással azt állíthatjuk, hogy ahány adóalany, annyiféle áfakezelés. Nagyon sok konstrukció, eljárás létezik (kuponok, pontgyűjtő akciók, utalványok, árengedmények, ingyenesen juttatok termékek, szolgáltatások, szóróanyagok stb.), ám ezek a megoldások jelentős adókockázatot rejthetnek magukban.

2024. május 7.

Niveus: nem nagy siker eddig az eÁFA

Az eÁFA rendszert 2024 elején vezették be, de az elmúlt hónapok tapasztalati alapján eddig nem igazán használták a vállalkozások. A Niveus Consulting Group ügyfélkörében végzett nem reprezentatív felmérés alapján az derült ki, hogy az eÁFA rendszer sok esetben hibákkal küszködik és sok javítás vár még rá annak érdekében, hogy elterjedjen – olvasható a cég közleményében.