Tájékoztatás felszámoláskor, végelszámoláskor


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Munka Törvénykönyvének tervezett módosítása tájékoztatási kötelezettséget írna elő a felszámolás, végelszámolás alatt álló cégeknél fennálló munkaviszony megszűnését illetően. Tekintettel arra, hogy a jogutód nélküli megszűnés folyamata tervezhető és előrelátható, a tájékoztatási kötelezettséget a csoportos létszámcsökkentéshez hasonlóan tervezik szabályozni.

A csoportos létszámcsökkentéshez hasonló tájékoztatási kötelezettségeket írnának elő azokban az esetekben is, amikor a munkáltató jogutód nélküli megszűnése következtében nagyszámú munkavállaló munkaviszonya szűnik meg. A javaslat szerint a munkáltató felszámolója, illetve végelszámolója köteles a jogutód nélküli megszűnést megelőzően legalább 30 nappal írásban értesíteni a munkaügyi központot, valamint a munkavállalók képviselőit a megszűnés várható időpontjáról, az érintett munkavállalók létszámáról foglalkoztatási csoportok szerinti megosztásban. Ezen túlmenően a felszámoló, illetve a végelszámoló köteles a jogutód nélküli megszűnéséről, azt megelőzően legalább harminc nappal írásban tájékoztatni az érintett munkavállalókat is. A felszámolás és a végelszámolás esetén egyaránt indokolt előírni ezeket a kötelezettségeket, ugyanis annak ellenére, hogy a gyakorlatban az esetek többségében már a jogutód nélküli megszűnés időpontja előtt megszüntetik a munkaviszonyt (pl. munkáltatói rendes felmondással, közös megegyezéssel), és így viszonylag kevés ténylegesen dolgozó munkavállalót érint a jogutód nélküli megszűnés, nem lehet elfeledkezni azokról, akik a felmondási tilalom alatt állnak (pl. keresőképtelen betegség, szülési szabadság miatt). Az ő jogviszonyuk éppen ezért csak a jogutód nélküli megszűnéssel szűnik meg.

A tájékoztatási kötelezettséget akkor kell teljesíteni a tervezet szerint, ha a munkáltató jogutód nélküli megszűnése (felszámolás, végelszámolás) időpontjában a megszűnés időpontját megelőző féléves átlagos statisztikai létszáma szerint húsznál több és száznál kevesebb munkavállaló foglalkoztatása esetén legalább tíz, száz vagy annál több, de háromszáznál kevesebb munkavállaló foglalkoztatása esetén legalább a munkavállalók tíz százaléka, háromszáz vagy annál több munkavállaló foglalkoztatása esetén pedig legalább harminc munkavállaló munkaviszonya szűnik meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 24.

Az Európai Tanács új szabályokról állapodott meg a forrásadó-eljárásokra vonatkozóan

A Tanács megállapodásra jutott a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló gyorsabb és biztonságosabb eljárásokról, amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a […]

2024. május 24.

Varga Mihály: a kormány kitart az adócsökkentés politikája mellett

A kormány kitart az adócsökkentés politikája mellett, az elmúlt évtizedben a magyar gazdaság teljesítménye nőtt, miközben az adóelvonás mértéke csökkent – mondta a pénzügyminiszter a Magyarország tíz legnagyobb adózója elismerés átadó ünnepségén pénteken, Budapesten.

2024. május 24.

A közvetett adózás rendszere Egyiptomban (1. rész)

Egyiptom modern áfa-szabályozása 2016-ra datálható, ekkor lépett életbe az új áfa-törvény, amely felváltotta a korábbi termék-szolgáltatás jellegű adót. A törvény két jelentős módosításon esett át, először 2020-ban, majd 2022-ben.