Tízmilliárddal kevesebb jutott az önkormányzatoknak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A megszorítások összesen tízmilliárd forint kivonást eredményeztek a megyei önkormányzatok kasszájából – közölte a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) főtitkára csütörtökön, Szegeden. Zongor Gábor a Csongrád megyei polgármestereknek tartott fórumot követően sajtótájékoztatón elmondta: a megyéknél általában az a tapasztalat, hogy mindenki a kötelező feladatok megoldására fókuszált, és a megszorítások ellenére is fenntartanak önként vállalt feladatokat.

A TÖOSZ szerint ez azt jelzi, hogy az önkormányzat finanszírozási rendjét ˝már nem igazán lehet változtatás nélkül fenntartani˝. A megye próbál a településfejlesztéshez segítséget nyújtani ahelyett, hogy egy-egy település autonóm önkormányzat lenne. Ebben az esetben a fejlesztéspolitikát nem a pályázati célok befolyásolnák, hanem a lakosság által megfogalmazott célok – fogalmazott.

Hangsúlyozta: folyamatos párbeszédben vannak az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériummal, amelyben fontos szerepe van a tavaly decemberben létrehozott önkormányzati egyeztető fórumnak. Sokféle javaslatuk volt, amelyek azonban mind ˝elcsúsztak˝, hiszen a finanszírozást nem lehet megoldani, ha a feladatok és hatáskörök rendszerét nem rakják rendbe. ˝El kell dönteni végre, hogy mi a települési önkormányzás minimuma˝ – jegyezte meg. Kulcskérdés, hogy mitől települési önkormányzat egy település, melyek azok a kötelező önkormányzati minimumszolgáltatások, amelyeket mindenhol biztosítani kell, és mi van akkor, ha azt egy település nem tudja garantálni – hangsúlyozta. Kitért rá, hogy a fórumon, amelyen fejlesztésekről, uniós támogatásokról, helyi adókról, hitellehetőségekről, a kistérségi hálózatok jövőjéről és az esélyegyenlőségről tárgyaltak a polgármesterek, megválasztották Csongrád megye öt küldöttjét, akik a március 27-i országos tisztújító küldöttgyűlésen képviselik a térséget.

Forrás: PrivátBankár


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.