Több mint egymillióan ajánlották fel online adójuk egy százalékát


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az online adóügyintézés magasan vezeti a népszerűségi listát, idén csaknem 1,3 millióan ajánlották fel így az adójuk egy százalékát egyházaknak, civilszervezeteknek.

Az idén a tavalyinál 100 ezerrel több egyszázalékos rendelkező nyilatkozat érkezett online – közölte Tállai András, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára.

A civilszervezetek és az egyházak idén még több pénzhez juthatnak, hiszen évről-évre egyre több a felajánlás összege, 2020-ban 40,7 milliárd forint sorsáról dönthettek az adófizetők, tavaly 43 milliárdról, idén pedig csaknem 50 milliárdról – ismertette Tállai András.

Az államtitkár szerint a családi adóvisszatérítés nemcsak azért példaértékű, mert 685 milliárd forintot hagyott a gyermekes szülőknél az idén, hanem az egyszázalékos felajánlások kezelése miatt is. A civilszervezeteknek és az egyházaknak nagy segítséget jelent, hogy a háború és szankciók okozta válságban számolhatnak a családi adóvisszatérítés miatt kieső egy százalékokkal, azt ugyanis a kormány költségvetési támogatásként visszapótolja – tette hozzá.

Az adókönnyítés, az adóegyszerűsítés az egyszázalékos felajánlásokra is érvényes. A bürokratikus tehercsökkentés leginkább az egyházi egyszázalékos rendelkező nyilatkozatok kitöltésén érhető tetten, hiszen már nem kell évente újra megadni az adatokat. Ha az adófizető nem vonja vissza a múlt évi döntését, vagy nem jelöl meg más kedvezményezettet, az adóhivatal automatikusan továbbítja az érintett egy százalékát a korábban kiválasztott egyháznak – részletezte Tállai András.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.