Transzferárazásban közeleg a CbC jelentés határideje


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A transzferár nyilvántartás részeként az adóhatóság felé beadandó országonkénti jelentési (CBC riport) kötelezettségnek naptári éves pénzügyi év esetén 2021. december 31. napjáig kell eleget tenni – írja az RSM Blog.

2021. év végével ismét közeledik az a határidő, ameddig az érintett multinacionális vállalatcsoportok tagjainak az országonkénti jelentésekkel kapcsolatos aktuális kötelezettségeiknek eleget kell tenniük. Immár 2017 óta merül fel évről évre ez a transzferárakhoz kapcsolódó határidő, amelyet ha elmulasztunk, súlyos bírsággal is szembenézhetünk.

Adatszolgáltatás vagy bejelentés? Kinek milyen kötelezettsége van a transzferárral kapcsolatban?

A CbC (országonkénti) jelentés szerinti adatszolgáltatásra, ill. bejelentésre csak azok a multinacionális vállalatcsoportok kötelezettek, melyeknek konszolidált nettó árbevétele eléri a 750 millió eurós összeget (a cégcsoport árbevételi adatait az adatszolgáltatási pénzügyi évet megelőző pénzügyi évre vonatkozóan kell vizsgálni).

Elméletben csak a végső anyavállalatnak kell országonkénti jelentést benyújtania, melyhez a nemzeti adóhatóságok a hatályos információcsere egyezmények alapján férnek hozzá, amennyiben persze van ilyen egyezmény az országok között.

Ezért is fontos minden esetben megvizsgálni, hogy a CbC jelentést benyújtó vállalat adóügyi illetőségének országával van-e Magyarországnak automatikus információcsere egyezménye, illetve az hatályba lépett-e legkésőbb 2021. december 31-ig.

cbc

Abban az esetben sem dőlhetünk hátra, ha az előbbi feltételnek megfelelő kapcsolt vállalat nyújtja be 2021-re a CbC jelentést. Ugyanis ebben az esetben a cégcsoport nevében adatszolgáltatásra nem, de bejelentésre köteles lesz a magyarországi adóalany. Ennek során pedig meg kell adnia, hogy mi a csoport adatszolgáltatási pénzügyi évének a vége, továbbá fel kell tüntetnie a saját adatait, az adatszolgáltatást végző csoporttag nevét és adóügyi illetőségének országát is.

Mely időszakról kell CbC jelentést tenni és mi ennek a határideje?

2017-től kezdve a CbC jelentést, illetve változásbejelentést minden évben be kell nyújtani a NAV felé a naptári éves pénzügyi év esetén az adott év december 31. napjáig a transzferárhoz kapcsolódó adatszolgáltatás részeként. Eltérő üzleti éves vállalkozások esetében az országonkénti jelentésbenyújtási határideje az üzleti év utolsó napja.

Milyen szankciókkal élhet az adóhatóság ezen transzferár kötelezettségek nem teljesítése esetén?

Érdemes minden esetben figyelni a CbC jelentés határidőben történő benyújtására! A bejelentési, változásbejelentési kötelezettség elmulasztása, illetve az adatszolgáltatás késedelmes, hibás, valótlan tartalmú, vagy hiányos teljesítése esetén ugyanis az adóhatóság 20 millió forintig terjedő mulasztási bírsággal sújthatja az adózót, illetve az adatszolgáltatásra kijelölt csoporttagot.

Hogyan kell teljesíteni a bejelentési, változásbejelentési, illetve az adatszolgáltatási kötelezettséget?

A transzferár bejelentési, változásbejelentési, illetve az adatszolgáltatási kötelezettséget elektronikus úton a NAV erre a célra rendszeresített 21T201T jelű nyomtatványán kell teljesíteni.

A bejegyzés szerzője Karczub János, az RSM Hungary adóüzletágának menedzsere. Az RSM Blog az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 27.

NAV-Figyelő 21. hét: Változott a jegybanki alapkamat, adó-amnesztia, üzemanyagárak

A NAV útmutatót adott ki az utólagos részesedésbejelentéssel kapcsolatban, amelyben a leggyakrabban felmerülő kérdésekre kívánt válaszolni az adóamnesztia kapcsán. Továbbá változott a jegybanki alapkamat és az adóhatóság meghatározta a júniusi üzemanyagárakat is – derül ki a NAV-Figyelő eheti számából.

2024. május 27.

Év végi záráshoz, év eleji nyitáshoz kapcsolódó teendők a társasági adóban

A számviteli beszámoló és az annak adatain alapuló társaságiadó-bevallás elkészítése az egyik legfontosabb olyan feladat, amely egy üzleti év zárásához kapcsolódik. A társaságiadó-kötelezettség szempontjából az üzleti év utolsó napjának több szempontból is relevanciája van: gondoljunk csak azokra az adóalap-korrekciókra, amelyek olyan számviteli tételekhez kapcsolódnak, amelyeket év végén számol el egy gazdálkodó. Emellett az év vége egyben lehetőségeket is nyújt az adózás tervezéséhez, egy esetleges adózási-módváltás megfontolásához. Nem utolsósorban az év vége sok szempontból olyan határidőt is jelent, amelyre indokolt kiemelt figyelmet fordítani. A zárás mellett természetesen a nyitás során, a következő év kezdeti időszakában is számos feladat jelentkezhet, különösen a mérlegkészítés, illetve a társaságiadó-bevallás benyújtása határidejéig bezárólag. Ezek a feladatok adózótól függően rendkívül változatosak, így kimerítő listát lehetetlen adni. Az Adó szaklap írása azokat a jellemzően előforduló, megfontolásra érdemes szabályokat, teendőket emeli ki, amelyek az adózók széles rétegét érinthetik.

2024. május 24.

Az Európai Tanács új szabályokról állapodott meg a forrásadó-eljárásokra vonatkozóan

A Tanács megállapodásra jutott a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló gyorsabb és biztonságosabb eljárásokról, amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a […]