Új korlátok a kereskedőknek
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Újra módosították a tisztességtelen forgalmazói magatartást tiltó szabályozást. A jogszabály megtiltja, hogy bárki önköltség alatti áron tegyen ki az eladótérben olyan terméket, amelyet helyben készít el.
Emiatt (újfent) újra kell tárgyalni a beszállítók és a kereskedők között idén létrejött szerződéseket, ugyanis a jogszabály megtiltja, hogy a beszállítótól átvett áru bármely mozgatásából származó (logisztikai) költséget a kereskedő kiszámlázzon a partnerének. (Korábban már megregulázták a kereskedőket, kizárólag kereskedelmi ellenszolgáltatásért cserébe, illetve a szolgáltatás értékének megfelelő pénzt kérhetnek a beszállítótól, alaposan megvágva ezzel a polcpénzek szedésének lehetőségét.)
A jogszabály megerősíti a 30 napos fizetési határidőt, ám a hétfő este megszavazott jogszabályban már nem volt benne az úgynevezett 15 napos passzus, amely egyes mezőgazdasági termékek esetében maximálta volna ennyiben a fizetési határidőt – sokak szerint technikailag kivitelezhetetlen lett volna.
Érdekesség viszont, hogy a módosítás életbe lépésével hatályát veszti az agrárrendtartási törvényben szereplő 30 napos passzus, amely nemcsak a kereskedő és a beszállító között tiltja a 30 napon túli fizetést, hanem a feldolgozó és a beszállító között is.
Ami a vevők számára is látható lesz, az az, hogy a hipermarketek polcaira kerülő péksütemények néhány esetben drágulhatnak, ugyanis a jogszabály megtiltja, hogy bárki önköltség alatti áron tegyen ki az eladótérben olyan terméket, amelyet helyben készít el. Bár nem mondja ki, hogy a hipermarket nem lehet olcsóbb egy pék beszállítónál, csak annyiban segít a pékeken, hogy hosszabb távon nem lesz megdöbbentően nagy különbség a legkeresettebb termékek ára között.
A cikk teljes terjedelemben a Napi Gazdaságban olvasható.
Forrás: Napi Gazdaság