Visszamenőlegesen lehet még energiatámogatást kérni


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Március végéig visszamenőleges hatállyal lehet az energiatámogatással kapcsolatos fogyasztói igényeket előterjeszteni. Amennyiben ezt követően kerül sor a kérelem előterjesztésére – akár a jogosult késedelme miatt, akár azért, mert év közben keletkezett a jogosultság – csak a következő hónaptól jár a támogatás.

Január elsejétől az a fogyasztó jogosult energiatámogatásra, aki a gáz- illetve a távhőszolgáltatást háztartási célra veszi igénybe, és akinek a háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem nem haladja meg a 93 905 forintot. A család egy fogyasztási egységre jutó jövedelmét úgy kell kiszámítani, hogy a háztartás összjövedelmét el kell osztani a háztartás tagjaira eső fogyasztási egységek együttes összegével.

A fogyasztási egység alatt a háztartáson belül élők jogszabályban meghatározott arányszámát kell érteni:

  • a háztartás első nagykorú tagjának arányszáma 1,
  • a második nagykorú tag arányszáma 0,9,
  • minden további nagykorú tag arányszáma 0,8,
  • az első és második kiskorú tag arányszáma személyenként 0,8,
  • minden további kiskorú tag arányszáma 0,7.

A magasabb összegű családi pótlékra jogosult tag, a fogyatékossági támogatásban részesülő tag után, illetve ha a háztartásban egyedülállóként nevelő szülő él, akkor rá tekintettel a figyelembe vett arányszán 0,2-el növekszik.

Például: kétgyermekes, négytagú család esetében támogatás akkor jár, ha a szülőknek a megelőző három hónapban az együttes nettó jövedelmük a havi 328 667 forintot (3,5 x 93 905) nem haladta meg.

A kérelemben a nettó jövedelmi adatokat (szja-val, járulékokkal, magánnyugdíj-pénztári tagdíjjal csökkentett jövedelmet) kell feltüntetni azzal, hogy a megelőző három hónap átlagos jövedelmét kell a támogatási jogosultság szempontjából figyelembe venni. A fogyasztó, illetve a háztartás tagja egyidejűleg csak egy lakóingatlan tekintetében jogosult a támogatásra. A támogatás csak a lakás céljára használt ingatlan tekintetében igénybe vett gázfogyasztásra és távhőfelhasználásra jár. Energiafajtánként és mérőóránként azonban külön-külön igénylőlapot kell kitölteni, ha az adott lakásban több energiafajtát használnak, vagy több mérőórán keresztül történik a mérés.

A kérelmeket a Magyar Államkincstár illetékes megyei területi igazgatóságához – a fővárosban és Pest megyében a Budapesti és Pest Megyei Regionális Igazgatósághoz kell benyújtani. Amennyiben a fogyasztó az igénylőlapot 2007. március 31-éig benyújtja, a támogatást a feltételek fennállása esetén január elsejétől állapítják meg. Amennyiben ezt követően kerül sor az igénylésre (például áprilisban), akkor már csak a következő hónaptól (ebben az esetben májustól) jár a támogatás.

Az Adó TB-Kalauz 2007/1. számában, dr. Babinecz Orsolya cikkében olvashatják el a kérelem kitöltésével kapcsolatos további tudnivalókat illetve innen tájékozódhatnak a fajlagos támogatási mértékekről is.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 27.

Év végi záráshoz, év eleji nyitáshoz kapcsolódó teendők a társasági adóban

A számviteli beszámoló és az annak adatain alapuló társaságiadó-bevallás elkészítése az egyik legfontosabb olyan feladat, amely egy üzleti év zárásához kapcsolódik. A társaságiadó-kötelezettség szempontjából az üzleti év utolsó napjának több szempontból is relevanciája van: gondoljunk csak azokra az adóalap-korrekciókra, amelyek olyan számviteli tételekhez kapcsolódnak, amelyeket év végén számol el egy gazdálkodó. Emellett az év vége egyben lehetőségeket is nyújt az adózás tervezéséhez, egy esetleges adózási-módváltás megfontolásához. Nem utolsósorban az év vége sok szempontból olyan határidőt is jelent, amelyre indokolt kiemelt figyelmet fordítani. A zárás mellett természetesen a nyitás során, a következő év kezdeti időszakában is számos feladat jelentkezhet, különösen a mérlegkészítés, illetve a társaságiadó-bevallás benyújtása határidejéig bezárólag. Ezek a feladatok adózótól függően rendkívül változatosak, így kimerítő listát lehetetlen adni. Az Adó szaklap írása azokat a jellemzően előforduló, megfontolásra érdemes szabályokat, teendőket emeli ki, amelyek az adózók széles rétegét érinthetik.

2024. május 24.

Az Európai Tanács új szabályokról állapodott meg a forrásadó-eljárásokra vonatkozóan

A Tanács megállapodásra jutott a kettős adóztatás alóli mentességre irányuló gyorsabb és biztonságosabb eljárásokról, amelyek hozzá fognak járulni a határokon átnyúló befektetések fellendítéséhez és az adóvisszaélések elleni küzdelemhez. Az úgynevezett FASTER-kezdeményezés célja, hogy a forrásadó-eljárásokat biztonságosabbá és hatékonyabbá tegye az EU-ban a határokon átnyúlóan működő befektetők, a nemzeti adóhatóságok és a pénzügyi közvetítők, például a […]

2024. május 24.

Varga Mihály: a kormány kitart az adócsökkentés politikája mellett

A kormány kitart az adócsökkentés politikája mellett, az elmúlt évtizedben a magyar gazdaság teljesítménye nőtt, miközben az adóelvonás mértéke csökkent – mondta a pénzügyminiszter a Magyarország tíz legnagyobb adózója elismerés átadó ünnepségén pénteken, Budapesten.