Javította az euróövezetre adott növekedési előrejelzését a Goldman Sachs


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Felülvizsgálta korábbi, zsugorodásra vonatkozó előrejelzését az euróövezet országaira a Goldman Sachs; az amerikai befektetési bank kedden közzétett prognózisában a bruttó hazai termék (GDP) 0,6 százalékos bővülésével számol a korábban előrejelzett 0,1 százalékos visszaeséssel szemben.

A kínai járványügyi korlátozások feloldása, a gázárak visszaesése, valamint a tavalyi év végi növekedés áthúzódó hatásai is segítik az idei GDP-növekedést – idézte a Bloomberg hírügynökség a bank ügyfeleknek címzett jelentését.

Az amerikai befektetési bank elemzői szerint a nyersanyagárak csökkenésével a maginfláció lassulni fog idén, de a növekvő munkaerőköltségek miatt erős marad a nyomás a szolgáltatások árazásában.

Várakozásuk szerint az év végére 3,25 százalék körüli szintre csökkenhet a fogyasztói árak éves növekedési üteme az euróövezetben. Az eurózóna központi bankja decemberi prognózisában 6,3 százalékra emelte 2023-ra vonatkozó éves átlagos inflációs előrejelzését 5,5 százalékról és közlésük szerint csak 2025-re csökkenhet a 2 százalékos inflációs célsáv közelébe az infláció.

A Goldman Sachs arra számít, hogy az EKB Kormányzótanácsa februári és márciusi ülésén is 50 bázispontos monetáris szigorításról dönthet majd májusban egy újabb 25 bázispontos emelés jöhet, ezzel 2023-ra 3,25 százalékon tetőzhet az irányadó kamat az euróövezetben.
Az Európai Központi Bank decemberi kamatdöntő ülése után módosította az euróövezet növekedési kilátásait: a 2022-es prognózisát 3,1 százalékról 3,4 százalékra emelte, a 2023-as GDP-bővülést azonban 0,9 százalékról 0,5 százalékra mérsékelte.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 23.

DLA Piper: átalakulóban a hazai energiapiac

Magyarország energiaimport-kitettsége 85 százalék feletti, de ez az arány a klímasemlegesség felé tett lépésekkel csökkenthető. A kilátások pozitívak: gáztárolóink jelenlegi töltöttségi szintje a régióban az egyik legmagasabb, naperőművi kapacitásunk mintegy 6 ezer MW, illetve a lakossági villamosenergia-fogyasztás is csökkenő tendenciát mutat. A DLA Piper Hungary szakértői sorra vették azokat a tényezőket, melyek az energiaszektor átalakulására a legnagyobb hatással bírnak.

2024. május 23.

EY: Új EU-s szabályozás mutatja, mi a kibervédelem minimuma

Hatalmas károkat okoz a kiberbűnözés a pénzügyi szektorban, amire az Európai Unió választ kíván adnia az úgynevezett DORA rendelettel. A már jövőre élesben működő kiberszabályozás segít felkészíteni az európai, köztük a hazai pénzügyi szervezeteket az online támadások kivédésére – hívja fel a figyelmet az EY. A vállalatoknak jól felfogott érdeke, hogy megfeleljenek a DORA által nyújtott minimális elvárásoknak, de érdemes egy jóval komplexebb, személyre szabott megközelítés alkalmazni, hogy mindenképp elkerüljék a komoly anyagi és reputációs kárral járó biztonsági incidenseket.